​Na poniedziałek zaplanowana jest wizyta ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto w Ukrainie - pierwsza od początku rosyjskiej inwazji. Portal Index poinformował, że przed przylotem do Użhorodu na Zakarpaciu szef resortu dyplomacji otrzymał groźby śmierci.

REKLAMA

"Spodziewajcie się wybuchowego powitania 29 stycznia" - napisano w wiadomości przesłanej do węgierskiej ambasady w Kijowie. "Pociąg pancerny cię nie uratuje. Sugerujemy złożenie zamówienia w zakładzie pogrzebowym, aby mogli zacząć robić trumnę dla Petera Szijjarto, pasującą do jego wzrostu" - dodano.

W napisanym po ukraińsku e-mailu, do którego treści dotarł Index, oskarżono rząd w Budapeszcie o działanie na szkodę Ukrainy. "Czy myślicie, że wasz minister po prostu przyjdzie do nas po atakach na Ukrainę? Nie sądzimy" - napisano w wiadomości, cytowanej przez portal. "Bóg wybacza, ale Ukraińcy nie" - dodano.

Rzecznik węgierskiego MSZ Mate Paczolay powiedział portalowi, że strona ukraińska zapewniła Budapeszt o środkach bezpieczeństwa w związku z wizytą Petera Szijjarto na Zakarpaciu. Służby węgierskie są w stałym kontakcie ze służbami ukraińskimi - dodał.

"Ci, którzy uważają, że złamią nas groźby i naciski, nie mają pojęcia o Węgrach" - napisał w mediach społecznościowych wiceminister spraw zagranicznych Tamas Menczer.

Ważna wizyta Petera Szijjarto w Ukrainie

Wizyta Petera Szijjarto w Ukrainie zaplanowana jest na poniedziałek. Szef węgierskiego resortu dyplomacji ma się spotkać ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą i Andrijem Jermakiem, szefem biura prezydenta Ukrainy.

Strony mają omawiać rozbieżności w stosunkach dwustronnych oraz ewentualne spotkanie premiera Węgier Viktora Orbana z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Rząd Viktora Orbana sprzeciwia się integracji Ukrainy z Unią Europejską; blokuje też unijną pomoc finansową o wartości 50 mld euro, co ma być przedmiotem nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiego 1 lutego.

Ani premier Węgier, ani szef węgierskiego MSZ nie odwiedzili Kijowa od początku rosyjskiej inwazji, choć prezydent Ukrainy zapraszał szefa węgierskiego rządu podczas spotkania w Brukseli na początku zeszłego roku.

Do ostatniego spotkania Zełenskiego z Orbanem doszło w grudniu ub.r. podczas zaprzysiężenia nowego prezydenta Argentyny Javiera Milei. Kamery zarejestrowały wówczas krótką i żywą wymianę zdań między przywódcami, jednak bez głosu.

Do pierwszego od czasu rosyjskiej inwazji spotkania Szijjarto-Kułeba doszło w grudniu ub.r. w Brukseli, niedługo przed decyzją w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Kijowa z UE.

Na ukraińskim Zakarpaciu żyje ok. 100-tysięczna mniejszość węgierska.