Jedno z najdoskonalszych narzędzi badawczych w historii nauki, Kosmiczny Teleskop Hubble'a obchodzi urodziny. Wyniesiono go na orbitę dokładnie czternaście lat temu; dziś jego dni wydają się być policzone.
Po katastrofie promu kosmicznego „Columbia”, wprowadzono nowe procedury bezpieczeństwa. W związku z tym NASA odwołała misję naprawczą teleskopu, uznając wyprawę za zbyt ryzykowną. To oznacza, że za parę lat, kiedy kolejne żyroskopy stabilizujące położenie urządzenia zawiodą, Hubble stanie się bezużyteczny.
Kosmiczny Teleskop Hubble'a znalazł się w kosmosie 24 kwietnia 1990 roku. Urządzenie waży 11,6 tony, jego zwierciadło ma średnicę 2,4 metra i krąży 600 km nad Ziemią. Przy największych ziemskich obserwatoriach jest maluchem, jednak widzi nawet dziesięć razy dalej od nich. Dzięki umieszczeniu teleskopu ponad ziemską atmosferą uzyskuje on niezwykle ostre obrazy planet, gwiazd i galaktyk. Do tej pory teleskop wykonał blisko 650 tys. zdjęć 20 tys. obiektów kosmicznych. Okrążył też Ziemię 82 tys. razy i dał podstawy do 5 tys. prac naukowych.