Jak twierdzą naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk i Instytutu Badań nad Genomem w Pekinie, walka z rozprzestrzenianiem się nietypowego, wirusowego zapalenia płuc będzie bardzo trudna.

REKLAMA

SARS mutuje tak szybko, że zanim pojawią się skuteczne testy i szczepionki na jedną odmianę wirusa, już pojawi się inna. Chińscy naukowcy rozszyfrowali budowę genetyczną dwóch wirusów wyodrębnionych z ciał pacjentów, którzy zmarli na SARS.

Jeden pochodził z prowincji Guangdong, gdzie rozpoczęła się epidemia, drugi z Pekinu. Gdy porównano ich sekwencje DNA, okazało się, że występują w nich drobne różnice.

Wystarczy to jednak, by wirus zyskał odporność na określone grupy leków, zmienił sposób przenoszenia się z jednego organizmu do drugiego. Różnice takie zaobserwowano również w układzie genów SARS-a zbadanego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Człowiek w wyścigu ze zmieniającym się drobnoustrojem jest niemal bezsilny. Opracowanie skutecznej szczepionki może trwać nawet kilka lat, bo musi ona przejść fazę testów. A przez ten czas wirus ewoluuje.

Foto Archiwum RMF

18:10