Amerykańscy naukowcy Alvin E. Roth i Lloyd S. Shapley zostali laureatami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Decyzję ogłosiła szwedzka Akademia Nauk. Obaj panowie podzielą się 8 milionami koron szwedzkich.
Profesorowie Roth i Shapley opracowali i wdrożyli teorię dotyczącą dystrybucji dóbr, które nie mają ceny. Przykładem może być tutaj rynek transplantacji organów, gdzie nerka czy wątroba nie mają ceny, a mamy chętnych dawców i biorców.
Ta teoria próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób dochodzi do połączenia obu stron na tych rynkach - tłumaczy doktor Jakub Borowski ze Szkoły Głównej Handlowej.
Mówiąc wprost - dzisiejsi nobliści opracowali schemat działania stabilnego, bezpiecznego rynku, na przykład wymiany organów - tak, żeby lekarz znalazł w miarę szybko dawcę dla swojego pacjenta i nie trzeba było za to płacić.
W uzasadnieniu podkreślono, że nagrodzeni przeszli przez cały proces naukowy, od sformułowania teorii, przez badania empiryczne, po praktyczne zaprojektowanie instytucji, działających na danym rynku.
Alvin E. Roth urodził się w 1951 roku. Jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, zajmuje się eksperymentalną teorią gier, projektowaniem rynku oraz szeroko pojętą ekonomią eksperymentalną.
Urodzony 1923 roku Lloyd S. Shapley jest profesorem ekonomii i matematyki, zajmuje się także teorią gier. Pracował m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim.