Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) opublikowała kolejną serię zdjęć i krótki filmik z planetoidy Ryugu, na której w ubiegłym tygodniu wylądowały dwa próbniki misji Hayabusa 2. Zrzucone na powierzchnię kosmicznej skały sondy systemu MINERVA-II1, Rover-1A i Rover-1B potwierdziły, że są w dobrym stanie, pracują, przesyłają na Ziemię dane i zdjęcia. Najlepsze z dostępnych do tej pory zdjęć zostało wykonane z pomocą kamery ONC-T (Optical Navigation Camera - Telescopic) z wysokości około 64 metrów.

Próbniki MINERVA-II1A mają kształt zbliżony do walców, niewielkie rozmiary (18x7 cm) i ważą zaledwie 1,1 kg. Ze względu na bardzo małą siłę grawitacji nie mogą poruszać się po powierzchni Ryugu na kółkach. Wymyślono, że będą delikatnie podskakiwać, unosząc się za każdym razem na czas około 15 minut i pokonując odległość około 15 metrów. Rover-1A ma cztery kamery, Rover-1B - trzy, z ich pomocą naukowcy chcą stworzyć stereoskopowe obrazy powierzchni planetoidy. Próbniki mają też czujniki temperatury (charakterystyczne kolce), a także czujniki optyczne, akcelerometry i żyroskopy. Wyniki pomiarów będą przekazywane na Ziemię za pośrednictwem sondy Hayabusa 2. 

Na poniższym zdjęciu widać osobliwe "selfie" sondy Hayabusa 2, jej cień na powierzchni Ryugu. Żółtym kwadratem zaznaczono obszar widoczny na zdjęciu o najwyższej rozdzielczości. To zdjęcie, wykonano szerokokątną kamerą ONC-W1, dwie minuty wcześniej, z wysokości około 70 metrów. Jeszcze niżej obraz całej planetoidy Ryugu, sfotografowany wcześniej z pomocą kamery ONC-T.