W tegorocznej edycji konkursie znalazły się filmy z całego świata - od Australii, poprzez Stany Zjednoczone i Kanadę, a także Koreę Południową, po różne oblicza Europy, w tym dwie produkcje z Polski "Erratum" i "Sala samobójców".
Filmy walczyć będą o Krakowską Nagrodę Filmową "Wytyczanie Drogi" w wysokości 100 tysięcy dolarów. Konkurs Główny to najważniejsza część festiwalu, zapraszane są do niego obrazy z całego świata, które są debiutami bądź drugimi produkcjami w dorobku danego twórcy.
Lista filmów :
1."Erratum", reż. Marek Lechki, Polska 2010
2. "Gun Hill Road", reż. Rashaad Ernesto Green, U.S.A. 2011
3. "Lou", reż. Belinda Chayko, Australia 2010
4. "Musan il-gy", reż. Park Jung-Bum, Korea Południowa, 2010
5. "Notre Jour Viendra", reż. Romain Gavras, Francja 2010
6. "Pure", reż. Lisa Langseth, Szwecja 2010
7. "Sala Samobójców", reż. Jan Komasa, Polska 2011
8. "Sensation", reż. Tom Hall, Irlandia/Holandia 2010
9. "Skeletons", reż. Nick Whitfield, Wielka Brytania, 2010
10. "Small Town Murder Songs", reż. Ed Gass-Donnelly, Kanada 2010
11. "Smukke Mennesker", reż. Mikkel Munch-Fals, Dania 2010
12. "The Off Hours", reż. Megan Griffiths, U.S.A. 2011
"Erratum" - najnowsze dzieło reżysera Marka Lechkiego to dramat obyczajowy, opowiadający historię człowieka, który nawet nie zauważył, jak bardzo się w swoim życiu pogubił. Film wyróżniano na wielu festiwalach, m.in. w Pusan, Chicago i Salonikach.
"Gun Hill Road" pełnometrażowy debiut reżysera i scenarzysty Rashaada Ernesto Greena ukazujący losy Enrique (Esai Morales), który po trzech latach spędzonych w więzieniu wraca do rodzinnego domu. Ale rzeczywistość, którą tam zastaje w niczym nie przypomina tej, do której tęsknił.
"Lou" film australijskiej reżyserki i scenarzystki Belindy Chayko, w którym z niezwykłą wrażliwością przedstawia skomplikowaną relację, rodzącą się między dwojgiem ludzi: chorym Deylem i jego wnuczką Lou.
"Musan il-gy" debiut południowokoreańskiego reżysera, Park Jung-Buma traktujący o trudnej sytuacji emigrantów z Korei Północnej, pozostających na marginesie społeczeństwa. Jedną z takich osób jest główny bohater filmu, Jeon Seung-Chul, który nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
"Notre Jour Viendra" debiut fabularny Romaina Gavrasa ukazujący losy zbuntowanego nastolatka. Życie bohatera zmienia pewien brutalny incydent, w wyniku którego Berthalemy trafia pod opiekę ekscentrycznego psychoterapeuty (w tej roli fantastyczny jak zwykle Vincent Cassel).
"Pure" szwedzkiej reżyserki Lisy Langseth, to adaptacja sztuki teatralnej Langseth "The Beloved". Film jest opowieścią o dwudziestoletniej Katarinie (Alicia Vikander) zamieszkującej jedną z szarych dzielnic Göteborga. Jedyną odskocznią od trudnej rzeczywistości jest muzyka klasyczna. Pewnego dnia koncert "Requiem" Mozarta w miejscowej filharmonii staje się punktem zwrotnym w jej monotonnym życiu.
"Sala Samobójców" Jana Komasy, to nowoczesne i odważne połączenie kina fabularnego z wygenerowanym komputerowo wirtualnym światem. Główny bohater, Dominik jest przykładem młodego człowieka , który uciekając od problemów rzeczywistości stworzył sobie wirtualny świat i coraz bardziej traci kontakt z otoczeniem.
"Sensation" irlandzkiego reżysera Toma Halla, to opowieść o tym, co dzieje się z ludźmi, którzy z dnia na dzień zaczynają odnosić sukcesy, zdobywają pieniądze i władzę. Główny bohater, Donal, coraz częściej zaczyna odwiedzać erotyczne strony internetowe i fora. Pod wpływem ambitnej kobiety postanawia zmienić swoje życie.
"Skeletons" Nicka Whitfielda opowiada losy pary dziwaków: rudzielca Bennetta i jego przyjaciela Davisa, którzy przemierzają angielską prowincję w celu egzorcyzmowania upiorów skrywających się w umysłach ich klientów. Jednak pewnego dnia dostają zlecenie, które przerasta ich możliwości.
"Small Town Murder Songs" drugi pełnometrażowy film fabularny kanadyjskiego reżysera, Eda Gassa-Donnelly’ego. Główny bohater to lokalny policjant- Walter , który nie może uwolnić się od przykrych wspomnień. Obraz został podzielony na części, opatrzone tytułami wziętymi wprost z Biblii, które mają zasugerować widzom interpretacje kolejnych wydarzeń.
"Smukke Mennesker" film młodego duńskiego filmowca, Mikkela Muncha- Falsa składający się z czterech wątków, snujących historię czterech zagubionych ludzi: Anny, Andersa, Ingeborg i Jonasa. Niespodziewanie, losy wszystkich postaci zostaną połączone kilkoma przypadkowymi spotkaniami.
Dwunastkę zamyka "The Off Hours", film Megan Griffiths. Reżyserka ukazuje monotonną egzystencję bohaterów żyjących gdzieś wpółnocno-wschodniej części USA. Reżyserka tworzy portrety skomplikowanych postaci, z których każda tęskni za bliskością.
Off Plus Camera potrwa w Krakowie od 8 do 17 kwietnia.