Jako bezprecedensowe wydarzenie w historii zapowiadana jest wystawa stu dokumentów z tajnego Archiwum Watykańskiego w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Ekspozycja "Lux in Arcana" będzie otwarta od 29 lutego do końca września i już budzi ogromne zainteresowanie. Nic dziwnego - będzie można na własne oczy zobaczyć np. akta procesu Galileusza czy papieską bullę o nałożeniu ekskomuniki na Marcina Lutra.
Po raz pierwszy niezwykłe rękopisy, księgi i prawdziwe skarby, dokumentujące 12 stuleci i przechowywane w tajnym archiwum, opuszczą mury Watykanu. Dzięki tym oryginalnym, bezcennym dokumentom będzie można poznać burzliwe dzieje Kościoła, konklawe, herezji, krucjat, ekskomunik. Zaprezentowane zostaną antyczne pergaminy, a także kodeksy i wyjątkowo interesujące zaszyfrowane listy.
W Muzeach Kapitolińskich wystawiony będzie między innymi wydany przez cesarza Ottona I przywilej Privilegium Ottonianum. Na jego mocy brał on w opiekę Kościół i państwo kościelne oraz przywrócił zasadę składania przez papieża przysięgi cesarzowi.
Watykańskie archiwa opuszczą też: akta procesu Galileusza, papieska bulla o nałożeniu ekskomuniki na Marcina Lutra, bulla cesarza rzymsko-niemieckiego Fryderyka II oraz dwie dotyczące templariuszy, list członków parlamentu Anglii do papieża Klemensa VII w sprawie rozwodu króla Henryka VIII z Katarzyną Aragońską, poufne i nieznane szerzej dokumenty z czasów II wojny światowej. Zobaczyć będzie można też list Michała Anioła do biskupa miasta Cesena.
Za fascynujące uznano przechowywane w tajnym archiwum papieży zaszyfrowane dokumenty z dawnych wieków. Zaprezentowany zostanie napisany bardzo skomplikowanym szyfrem list nuncjusza apostolskiego w Hiszpanii do papieża Aleksandra VI. Zamiast słowa "papież" figuruje tam liczba 23, "zbrojne starcie" to 46, a "armata" - 55. Będzie również bulla "Inter Cetera" Aleksandra VI z 1493 roku o odkryciu Nowego Świata, wydana po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba rok wcześniej.
Wyjątkowość wystawy i emocje, jakie budzi, podkreśla oficjalny materiał filmowy, reklamujący to wydarzenie. Niektóre włoskie media oceniły nawet, że ten krótki film, dostępny w internecie, przywołuje klimat ekranizacji bestsellerów amerykańskiego pisarza Dana Browna.