"Lirykożercy. Herbert" to multimedialny projekt, który zabierze widza w interaktywną podróż po świecie życia i poezji artysty. Uroczyste rozpoczęcie Roku Herberta odbędzie się 18 lutego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Będzie można m.in posłuchać monodramu do tekstów poety, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.
Zależy nam zwłaszcza na tym, by twórczość Zbigniewa Herberta trafiła do młodych ludzi, by dzięki wydarzeniom roku poety, mogli na swój własny sposób poznać i zinterpretować jego utwory - mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, która koordynuje wydarzenia Roku Herberta.
Inauguracja odbędzie się 18 lutego w stołecznym Teatrze Narodowym. Wieczór uświetni monodram do tekstów Herberta w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza, a honorowymi gośćmi będą wdowa po poecie Katarzyna Herbert i jego siostra Halina Herbert - Żebrowska.
W drugiej części uroczystości publiczność zobaczy multimedialny projekt "Lirykożercy. Herbert", który ma zaprezentować twórczość poety w nowatorski sposób. Wnętrza Teatru Narodowego wypełnią instalacje, dzięki którym będzie można m.in. pobrać wiersze Herberta w formacie mp3 na komórkę, układać własne wiersze z fragmentów twórczości poety i obejrzeć nieznane szerszej publiczności rysunki Herberta. Z autorką projekty Miką Grochowską rozmawiała reporterka RMF FM Katarzyna Sobiechowska-Szuchta:
W ramach Roku Herberta odbędzie się także cykl 10 otwartych dla publiczności comiesięcznych debat inspirowanych życiem i twórczością poety, które będą się odbywać w gmachu stołecznej Biblioteki Narodowej w Pałacu Rzeczypospolitej.
Zaplanowano także wystawę "Herbert-Norwid", po raz pierwszy prezentującą rysunki Zbigniewa Herberta i Cypriana Norwida znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej.
Dwa dni przed 10 rocznicą śmierci poety, 26 lipca, odbędzie się kilkugodzinny spektakl plenerowy i pokaz multimedialny na fasadzie Pałacu Rzeczpospolitej. W programie obchodów Roku Herberta są również: wystawa "Podróże Pana Cogito" w stołecznym Muzeum Literatury, cykliczne spotkania Instytutu Książki "Pora poezji" i "Pora prozy" w tym roku poświęcone twórczości Herberta, IX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" w Kołobrzegu oraz spektakl w Teatrze Narodowym zamykający Rok, oparty na poezji Herberta.