W czwartek wróciło do Krakowa płótno Leonarda da Vinci. W październiku 2009 r. Fundacja Książąt Czartoryskich wypożyczyła ją na wystawę w Budapeszcie. Obrazu nie będzie można jednak oglądać w Krakowie. Do kwietnia przechodzić będzie specjalistyczne badania. Potem znów zostanie wypożyczony - tym razem do Warszawy. Zostanie tam do września.
Data i sposób przewiezienia obrazu z Budapesztu do Krakowa ze względów bezpieczeństwa były utrzymywane w tajemnicy. Na czas zagranicznego wyjazdu płótno Leonarda da Vinci zostało ubezpieczone i wyceniony na kwotę 300 milionów euro. Muzealnicy podkreślają jednak zgodnie, że dzieło jest bezcenne.
Przed kolejnym wyjazdem z Krakowa obraz ma przejść szczegółowe badania w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pretekstem do kolejnej podróży "Damy" - tym razem do stolicy - są remonty krakowskich placówek.
Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie arcydzieło Leonarda da Vinci jest eksponowane, zostało zamknięte z powodu przebudowy. Ma ona potrwać do 2012 r. Do czasu jej zakończenia "Dama z gronostajem" ma być pokazywana w należącej do Muzeum Narodowego w Krakowie Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach. Także ta galeria jest jeszcze zamknięta z powodu generalnego remontu. Dla publiczności zostanie ona udostępniona jesienią.
Obraz "Dama z gronostajem", powszechnie nazywany "Damą z łasiczką", został namalowany przez Leonarda da Vinci w latach 1483-90 w Mediolanie. Portret powstał w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm. Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Jest jednym z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach i jedynym obrazem Leonarda da Vinci w Polsce.
"Damę z gronostajem" zakupił w 1800 r. książę Adam Jerzy Czartoryski i podarował matce - Izabeli Czartoryskiej. Na początku obraz wystawiany był w Domu Gotyckim w Puławach. Podczas powstania listopadowego wywieziono go do Paryża, a pod koniec XIX wieku przewieziono do Krakowa, do Muzeum Książąt Czartoryskich. Podczas II wojny światowej dzieło Leonarda da Vinci zostało zrabowane przez nazistów i wywiezione do Niemiec. W 1946 r. "Dama z gronostajem" wróciła do Krakowa.