Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu uznał we wtorek, że Szwajcaria jest winna złamania konwencji praw człowieka poprzez brak działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

REKLAMA

ETPC przychylił się do głosu 2000 starszych Szwajcarek, które skarżyły się na działania rządu. Ich zdaniem nie przykładał on odpowiednich wysiłków w walce ze zmianami klimatycznymi, co w konsekwencji naraża je na śmierć podczas fali upałów.

Trybunał stwierdził, że niespełnienie przez Szwajcarię celów redukcji gazów cieplarnianych stanowiło złamanie praw człowieka.

Decyzja może stanowić precedens dla europejskich, ale nie tylko, sądów. Rośnie bowiem liczba spraw odnoszących się do zmian klimatycznych na gruncie praw człowieka.

Konsekwencje sprawy

Od orzeczenia Trybunału nie można się odwołać. Może ono zmusić Szwajcarię do intensywniejszych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w tym do korekty swoich celów w sferze redukcji emisji, aby były zgodne z paryskim porozumieniem klimatycznym.

ETPC jednocześnie oddalił we wtorek dwie podobne sprawy: byłego mera miasteczka Grande-Synthe Damiena Carene'a przeciw rządowi Francji za brak walki z klimatem i sześciu młodych Portugalczyków przeciw 32 rządom europejskim, którzy chcieli je skłonić do realizacji międzynarodowych zobowiązań w sferze redukcji emisji gazów cieplarnianych. Trybunał uznał, że pozywający nie mogą by traktowani jako ofiary.