Odwołanie Jacka Rostowskiego z funkcji ministra finansów to według światowych mediów najważniejszy element rekonstrukcji rządu. "Financial Times" podkreśla, że to Rostowski był za granicą twarzą gabinetu Donalda Tuska. Agencje odnotowują także, że minister środowiska Marcin Korolec stracił stanowisko w czasie trwającego szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie.

REKLAMA

Zachodnie media bardzo pozytywnie oceniają działalność Rostowskiego. "Financial Times" zauważa, że były minister finansów pomógł polskiej gospodarce w przetrwaniu światowego kryzysu finansowego. Jego przeszłe działania cieszą się dużym szacunkiem - podkreślił na łamach gazety ekonomista Commerzbanku Simon Quijano-Evans.

Zwrócił też uwagę, że doświadczony Rostowski został zastąpiony przez 38-letniego Mateusza Szczurka, który ma opinię dobrego analityka. Decyzja premiera Tuska o mianowaniu na stanowisko ministra finansów Mateusza Szczurka powinna zostać pozytywnie przyjęta przez rynki, szczególnie, że jest dobrze znaną postacią wśród inwestorów i ma duże doświadczenie w regionalnej ekonomii i rynkach finansowych. Rząd pokazuje, że chce kontynuować politykę fiskalną, która utrzyma kraj na drodze do konsolidacji - napisał Quijano-Evans po ogłoszeniu zmian w rządzie.

"Financial Times" zwraca jednak uwagę, że słabą stroną przyszłego szefa resortu finansów będzie brak doświadczenia politycznego i odpowiedniego zaplecza.

"Będzie tylko wykonywał polecenia premiera"

Agencja Reutera, powołując się na byłych współpracowników Szczurka, zwraca uwagę, że jest on uzdolnionym ekonomistą, którego doświadczenie w sektorze komercyjnym może pomóc w uspokojeniu rynku po odejściu Rostowskiego. Podkreślono jednocześnie, że Szczurek nie ma żadnego doświadczenia politycznego, co może być jego słabym punktem. Minister finansów będzie słaby i będzie wykonywał tylko polecenia zlecane przez kancelarię premiera, a konkretnie przez głównego doradcę szefa rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego - powiedział Reuterowi jeden z głównych polskich ekonomistów, który chciał pozostać anonimowy.

Reuter zaznacza, że należy spodziewać się zmiany stylu prowadzenia polityki przez Szczurka. Zdaniem agencji nie będzie tak ważną postacią na polskiej scenie jak jego poprzednik.

AFP: Tusk chce zahamować spadek popularności

Francuska agencja AFP w korespondencji z Warszawy podkreśla, że rekonstrukcja rządu jest wyrazem nadziei premiera na powstrzymanie spadku popularności gabinetu, który "boryka się z kontrowersyjnymi reformami, zwłaszcza w dziedzinie emerytur oraz podejrzeniami korupcji".

Rostowskiego zastąpi "młody i mało znany ekonomista Mateusz Szczurek" - zauważa AFP, podkreślając w osobnej depeszy, że "najmłodszego ministra finansów w historii Polski czeka trudne zadanie przekonania do siebie rynków międzynarodowych, co Rostowski miał opanowane do perfekcji". Na nowym ministrze spoczywa teraz misja ustabilizowania finansów publicznych i przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

AFP odnotowuje też, że minister środowiska Marcin Korolec zostaje odwołany w trakcie konferencji klimatycznej ONZ w Warszawie, której przewodniczy.

Wielkie zmiany w rządzie

Premier Donald Tusk przedstawił dzisiaj zmiany w rządzie. Elżbieta Bieńkowska zostanie wicepremierem oraz szefem nowego resortu infrastruktury i rozwoju.

Do rządu wejdzie sześcioro nowych ministrów. Mateusz Szczurek będzie nowym ministrem finansów za Jacka Rostowskiego. Maciej Grabowski - szefem resortu środowiska za Marcina Korolca. Rafał Trzaskowski - administracji i cyfryzacji za Michała Boniego. Joanna Kluzik-Rostkowska po Krystynie Szumilas obejmie ministerstwo edukacji narodowej. Lena Kolarska-Bobińska zostanie ministrem nauki i szkolnictwa wyższego po Barbarze Kudryckiej. Andrzej Biernat zastąpi Joannę Muchę w roli ministra sportu.

(MRod)