"Takich 'sześciolatków' jak jak zostaje w rządzie troje. To Radosław Sikorski, Elżbieta Bieńkowska i Bogdan Zdrojewski" – ogłosił premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Z ministerialnymi tekami żegnają się w związku z rekonstrukcją rządu m.in. Jacek Rostowski, Michał Boni i Joanna Mucha. Nowych ministrów jest sześcioro. Największe zaskoczenie to nazwisko nowego szefa resortu finansów – Mateusza Szczurka.
16:00 Kończymy relację na żywo. To był gorący politycznie dzień! Nadal trzymamy rękę na pulsie. Na RMF 24 znajdziecie wszystkie najświeższe komentarze.
15:51 Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka o nominacji Mateusza Szczurka na szefa resortu finansów:
Informacja o nowym ministrze finansów to dobra wiadomość. Szefem tego resortu powinna być osoba, która nie ma specjalnych ambicji politycznych, ale jest dobrze przygotowana do tego, by sprostać wyzwaniom w obszarze finansów publicznych. Powinna mieć też dobre wykształcenie ekonomiczne i doświadczenie na rynkach finansowych. Nowy minister spełnia te wymagania. Oczekiwałem nominacji innych, które być może byłyby gorsze.
Głównym decydentem w obszarze finansów publicznych będzie jednak premier. Perspektywa wyborów do parlamentu europejskiego, a także polskiego powoduje, że dalej nie będzie przyzwolenia na reformę finansów publicznych w obszarze wydatków sztywnych. W związku z tym, przypuszczam, że nowy minister będzie musiał się pogodzić z kontynuacją polityki starego ministra. Mówił nawet o tym sam premier, że w gruncie rzeczy poglądy nowego szefa resortu finansów są podobne do poglądów starego ministra, a także jego samego. Takie oświadczenie podważa sens zmiany na tym stanowisku.
Dla premiera być może ważne było to, by mieć ministra stosunkowo młodego, z nową twarzą, mniej politycznego, bardziej technicznego. Taka osoba budzi nadzieje na polepszenie sytuacji w finansach publicznych. Jeżeli chodzi o politykę gospodarczą państwa, to myślę, że Mateusz Szczurek będzie zmuszony do realizowania już podjętych decyzji.
15:30 "To człowiek, który potrafi sobie radzić ze stresem, presją, bo praca w banku, w instytucji finansowej, inwestycyjnej wymaga dobrego zarządzania emocjami, czasem i wiedzą" - tak mówi w rozmowie z RMF FM o nowym ministrze finansów Mateuszu Szczurku jego dotychczasowy współpracownik, główny ekonomista banku ING Rafał Benecki. "Celem ministra w nowej kadencji będzie przygotowanie budżetu na 2015 rok, tak aby możliwe było wykorzystanie 106 mld euro z Unii. Dodatkowo również dobre relacje z inwestorami, po to, by wciąż posiadali polskie obligacje" - dodaje. [PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ KRZYSZTOFA BERENDY]
15:24 Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski o wyborze Andrzeja Biernata na ministra sportu:
Pod względem organizacji przyszłorocznych mistrzostw świata siatkarzy nie obawiamy się tej zmiany na stanowisku ministra sportu i turystyki. Już na poziomie sejmowej komisji spotykaliśmy się z panem Biernatem wielokrotnie i on podziela naszą linię. Mimo wszystko to się dopiero okaże, ponieważ inaczej rozmawia się z pozycji posła, a inaczej z pozycji ministra.
Zobaczymy jak to będzie, ale ja jestem optymistycznie nastawiony, bo znamy się bardzo dobrze. Wiem, że ma bardzo duże rozeznanie w sporcie i na pewno dzięki temu początek będzie miał znacznie łatwiejszy niż poprzednia minister Joanna Mucha. Patrzmy jednak po czynach, decyzjach. Pan Biernat jest bardzo konkretny i jak ma jakiś cel, to uparcie do niego dąży. Teraz naszym zadaniem jest ustalić tylko wspólne cele.
15:11 Jak oceniacie zmiany w rządzie Donalda Tuska? To dobry ruch, czy nie spodziewacie się już po tym gabinecie niczego dobrego? [GŁOSUJ W NASZEJ SONDZIE!]
14:57 "Mówi się w tej chwili tylko o rekonstrukcji, która nie ma większego znaczenia. Zupełnie znika temat ogromnie istotny i to w różnych aspektach. Chodzi o wielką korupcję. Rzecznik CBA stwierdził, że to największa afera korupcyjna po 1989 roku. Rzecz dotyczy, według informacji prasowych, wszystkich ministerstw" - ocenił szef PiS Jarosław Kaczyński. [PRZECZYTAJ JEGO KOMENTARZ]
14:47 Minister gospodarki w rządzie AWS Janusz Steinhoff o wyborze dotychczasowego wiceministra finansów Macieja Grabowskiego na ministra środowiska:
Życzę sukcesu wszystkim nowym ministrom, natomiast mam wątpliwości, czy ekspert od finansów da sobie radę ze złożonymi problemami ochrony środowiska. Jest tam wiele problemów - gospodarka wodna, ochrona powietrza, etc. Nie mam podstaw, by sądzić, iż regulacje dotyczące gazu łupkowego zostaną wprowadzone bardzo szybko dlatego, że minister Grabowski, który został szefem MOŚ, zapowiadał działania w sferze gazu łupkowego.
Trzeba powiedzieć jasno przedsiębiorcom, że jeśli zostanie wprowadzony podatek od wydobycia gazu łupkowego, to będzie on motywował do inwestycji w wydobycie. Brak tego podatku - który został już zapowiedziany - powoduje niepewność, zdecydowanie nie motywuje do rozwijania inwestycji w Polsce.
14:35 "Dokonane w środę przez premiera Donalda Tuska zmiany na stanowiskach ministrów dotyczyły głównie tych szefów resortów, którzy mieli rzeczywiste problemy" - uważa socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego Jarosław Flis. "Rozumiem, że chodziło też o jakąś nową energię na półmetku, bo przecież notowania rządu są bardzo słabe, Platforma straciła prowadzenie w sondażach bardzo trwale, stąd jest potrzeba sukcesów. Oczywiście sama zmiana ministrów nie jest sukcesem, zmiany - rozumiem - mają dopiero za tym iść" - dodaje. [PRZECZYTAJ KOMENTARZ EKSPERTA]
14:15 "Przepraszam za wszelkie niedociągnięcia. Wiem, że były. Nie myli się i nie popełnia błędów tylko ten, który nic nie robi" - powiedziała ustępująca minister sportu Joanna Mucha. "Żałuję, że nie będę kontynuowała tej pracy" - dodała. [PRZECZYTAJ KOMENTARZ ODCHODZĄCEJ MINISTER]
13:39 "To nie jest żadna rekonstrukcja, to jest zabieg medialny" - tak rekonstrukcję rządu skomentowała wiceszefowa PiS Beata Szydło. "Miały być lokomotywy, a są drezyny" - oceniał rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki. "W tych propozycjach nie ma żadnej wizji, nie ma żadnej zmiany jakościowej" - wtórował rzecznik SLD Dariusz Joński. [PRZECZYTAJ KOMENTARZE POLITYKÓW OPOZYCJI]
13:12 Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha o wyborze Andrzeja Biernata na funkcję ministra sporu i turystyki:
Miałem z panem Andrzejem Biernatem kontakt przy okazji spotkań sejmowej komisji sportu i turystyki, na których bywałem okazjonalnie. Oceniam go bardzo pozytywnie, jest człowiekiem konkretnym, co widać po wielu jego wypowiedziach. W internecie można znaleźć jego wypowiedzi o konieczności budowy obiektów lekkoatletycznych w Polsce. Moje serce rośnie jak słyszę takie słowa, bo do tej pory ministrowie - Mirosław Drzewiecki, Adam Giersz czy też Joanna Mucha byli zachwyceni przedstawianymi projektami, ale nic w tej sprawie się nie działo. Mam nadzieję, że nie tylko będą podtrzymane wszystkie programy młodzieżowe, ale że zostaną stworzone także takie dla sportowców wyczynowych.
Z punktu widzenia prezesa PZLA miałem dobry kontakt także z ministrą Muchą. Pamiętam dokładnie nasze pierwsze spotkanie. Zastanawiałem się, czy będziemy mieli o czym rozmawiać, ile poświęci mi czasu. Okazało się, że jest bardzo ciekawa tego, co się dzieje, była otwarta na nowe pomysły i wykazała duże zainteresowanie. Spotkanie trwało godzinę i bardzo przepraszała, że musi już kończyć, ale czekała kolejna osoba. Początek mieliśmy bardzo dobry i zawsze mogłem liczyć na konkretne odpowiedzi.
13:09 Joanna Mucha: W polskim sporcie zostało wiele do zrobienia, więc z całych sił będę trzymała kciuki za ministra Andrzeja Biernata. Chciałam bardzo przeprosić wszystkich Polaków za wszelkie niedociągnięcia. Kończę najlepszymi życzeniami dla ministra Biernata, dla polskiego sportu.
13:08 Joanna Mucha: Mam nadzieję, że reforma w sporcie wyczynowym będzie kontynuowana.
13:06 Joanna Mucha: Nie ukrywam, że żałuję, ale nie mam do nikogo żalu.
12:49 Poznajcie nowych ministrów! Na RMF 24 szczegółowo opisujemy ich sylwetki.
12:01 Skojarzenia, które przychodziły mi do głowy, gdy obserwowałem nowych ministrów: młodsi, technokraci, mniej partyjni, bardziej związani z Donaldem Tuskiem. I choć oczywiście nie wszyscy wpisują się w ten schemat, to kilka nominacji - ministrów: finansów, administracji i edukacji - wydaje się przynajmniej ciekawych, a może i nieźle rokujących - komentuje zmiany w rządzie dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki. [PRZECZYTAJ]
11:49 Jak oceniacie rekonstrukcję rządu? ZAGŁOSUJCIE W NASZEJ SONDZIE!
11:26 27 listopada zaprzysiężenie pięciu ministrów, 3 grudnia zaprzysiężenie europosłów Leny Kolarskiej-Bobińskiej i Rafała Trzaskowskiego - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.
11:25 Andrzej Biernat: Na sporcie każdy się w Polsce zna, więc tym bardziej trudno będzie do czegoś przekonywać. Najważniejszy wydaje się wymiar edukacyjny. Trzeba będzie skoncentrować się również na współpracy ze związkami.
11:23 Maciej Grabowski: Nasze bogactwa naturalne mogą być jeszcze silniejszym bodźcem rozwoju kraju.
11:22 "Lat 38, urodzony w Warszawie" - zakończył swoje wystąpienie Mateusz Szczurek.
11:20 Mateusz Szczurek: Zadanie, jakie przed sobą stawiam, to umożliwienie skoku gospodarczego - takiego, który nie okaże się skokiem w przepaść.
11:19 Kluzik-Rostkowska: Kwestia pierwsza to doprowadzenie do końca sprawy obowiązku szkolnego dla sześciolatków.
11:17 "Elżbieta Bieńkowska, lat prawie 50, z Mysłowic" - zażartowała na koniec krótkiego wystąpienia minister Bieńkowska.
11:15 Elżbieta Bieńkowska: Przed nami kolejny ogromny wysiłek, ogromne wyzwanie - pełne wykorzystanie funduszy unijnych.
11:13 Mateusz Szczurek nowym ministrem finansów.
11:12 Rafał Trzaskowski do Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji.
11:11 Elżbieta Bieńkowska zmienia resort - obejmie ministerstwo transportu, które zostanie połączone z resortem rozwoju regionalnego.
11:10 Andrzej Biernat - ministrem sportu, Joanna Kluzik-Rostkowska - szefową MEN, Lena Kolarska-Bobińska - ministrem nauki.
11:09 Maciej Grabowski na funkcję ministra środowiska.
11:03 Konferencja się rozpoczyna. Za plecami Donalda Tuska m.in. Joanna Kluzik Rostkowska, Lena Kolarska-Bobińska i Rafał Trzaskowski. [PRZECZYTAJ: Kluzik-Rostkowska i Kolarska-Bobińska do rządu?]
11:00 Oczekujemy na konferencję prasową premiera Donalda Tuska. Została zapowiedziana na godzinę 11.
10:44 Nie było rozmowy na temat zmian w PSL-u, nie było też sugestii ani prezesa PSL-u, ani klubu - bo wczoraj o tym dyskutowaliśmy - żeby dokonywać zmian po stronie PSL-u - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz [PRZECZYTAJ].
10:28 Janusz Piechociński spotkał się o poranku z premierem Donaldem Tuskiem, który przedstawił mu szczegóły zapowiadanej rekonstrukcji. Jest to duże działanie - powiedział dziennikarzom po rozmowie z szefem rządu. Potrzebujemy nowego otwarcia (...). Przed nami końcówka prac nad budżetem, ustawą około budżetową, OFE i zakończenie programowania pieniędzy w nowej perspektywie unijnej - dodał.
Kilka kandydatur jest zaskakujących w stosunku do wymienianych w mediach - przyznał.
Szef rządu zapowiedział wczoraj, że przedstawi "szczegóły dotyczące zmian w składzie gabinetu, także zmiany o charakterze strukturalnym". Wbrew pesymistom - będzie lepiej - mówił. Dodał też, że zmiany mają służyć "mądremu zagospodarowaniu" środków, jakie dostaniemy z Unii Europejskiej na lata 2014-20.Na spotkaniu z dziennikarzami Tusk nie chciał odpowiadać na pytania o personalia. Dzisiaj miałem okazję przeczytać o kandydatach, którzy nie zgodzili się wejść do rządu i mają do tego pełne prawo, ale chcę uprzedzić, że większość z nich takiej propozycji nie dostała - stwierdził, po czym dorzucił: Jeden z wybitnych i bardzo lubianych przeze mnie aktorów opowiadał kiedyś anegdotę, bo zagrał w serialu, który nie cieszył się jakoś szczególną reputacją, ale cieszył się wielką popularnością wśród widzów. Niektórzy koledzy aktorzy mówili mu: "Wiesz, ja bym w życiu nie zagrał w takim serialu", a on zawsze pytał: "A dostałeś taką propozycję?". "Nie dostałem". Te ostatnie spekulacje przypominają mi tę anegdotę.