Ewentualne wznowienie przez Rosję próbnych eksplozji nuklearnych jest "wobec wrogiej polityki USA kwestią otwartą" - oświadczył w wywiadzie dla agencji TASS rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. Moskwa nie dokonała takiego testu od 1990 roku.
W wywiadzie, cytowanym przez agencję Reutera, Riabkow oświadczył, że "ta sprawa jest w zasięgu ręki".
"Bez uprzedzania czegokolwiek, mogę po prostu powiedzieć, że sytuacja jest całkiem trudna. Jest stale rozważana we wszystkich jej elementach i aspektach" - powiedział Riabkow.
Reuter przypomina, że we wrześniu br. Riabkow powoływał się na Władimira Putina, który miał powiedzieć, że Rosja nie dokona testu nuklearnego tak długo jak nie uczynią tego Stany Zjednoczone.
Moskwa nie dokonała takiego testu od roku 1990. Jednak ostatnio Putin zmienił rosyjską doktrynę nuklearną w odpowiedzi na to co - w ocenie Rosji - było "eskalacją Zachodu" w poparciu dla Ukrainy, zezwalając jej na uderzenia zachodnimi pociskami dalekiego zasięgu na cele w Rosji.
Według zmienionej doktryny, Moskwa mogłaby rozważyć użycie broni jądrowej w odpowiedzi na atak bronią konwencjonalną na Rosję lub Białoruś, który "stworzyłby krytyczne zagrożenie dla ich suwerenności lub integralności terytorialnej".
Rosyjski poligon nuklearny znajduje się na Nowej Ziemi na Oceanie Arktycznym, gdzie w czasach ZSRS dokonano - jak się ocenia - ponad 200 eksplozji nuklearnych.
Reuter przypomina, że Putin podpisał w ub. roku wycofanie Rosji z ratyfikowanego przez nią układu o zakazie testów nuklearnych. Argumentował wówczas, że Rosja chce zachować parytet z USA, które podpisały, ale nigdy nie ratyfikowały tego układu.