Belgijscy i brytyjscy naukowcy odkryli obszar mózgu, który odgrywa rolę hamulca. Odpowiada on za kontrolę naszej skłonności do działania.
Hamulec uruchamia się wtedy, gdy mózg chce odwołać podjętą już decyzję. Naszym zdaniem ten obszar w ogóle nie uczestniczy w procesie podejmowania decyzji o działaniu, tylko decyduje o tym, by się od tego działania powstrzymać. - powiedział Marcel Brass z Uniwersytetu w Gandawie.
Istnienie takich konkurencyjnych mechanizmów może wyjaśnić różnice charakterów, dlaczego niektórzy z nas są impulsywni, a inni pieć razy się zastanowią zanim podejmą jakieś działanie.
Naukowiec podkreśla, że umiejętność rezygnacji z podjętej wcześniej decyzji odróżnia działanie impulsywne od inteligentnego. Jest to jedna z cech charakterystycznych dla człowieka, a nieobecna w świecie zwierząt.
W dalszych badaniach trzeba będzie sprawdzić, czy ten obszar mózgu może mieć znaczenie dla kontroli chorobliwych, impulsywnych zachowań - dodał Brass. Jeśli ta hipoteza potwierdzi się, może to oznaczać dla psychologii i psychiatrii nowe instrumenty do walki z różnego typu zaburzeniami osobowości.