Mózg człowieka musi zapominać, by mógł dobrze zapamiętywać - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Ich badania pokazują jak ważne jest wyrzucanie z pamięci spraw nieistotnych. Decyzja, co jest ważne a co nie, zapada w obszarze tak zwanej kory przedczołowej.

REKLAMA

To, że mózg potrafi osłabić mniej ważne wspomnienia sprawia, że łatwiej nam w przyszłości zapamiętywać to, co ważne. Nasz mózg jest dzięki temu bardziej elastyczny, a uczenie się i zapamiętywanie przychodzi nam łatwiej.

Potwierdzono to dzięki nowoczesnym metodom obrazowania. Eksperymentowi przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego poddano 20 ochotników w wieku od 18 do 32 lat. Przez trzy godziny uczestniczyli oni w testach badających zdolność do zapamiętywania par słów. Jak pisze czasopismo "Nature Neuroscience" udało się zaobserwować widoczne zmiany aktywności kory przedczołowej w zależności od tego, czy dana para słów była zapamiętywana po raz pierwszy, czy też była powtarzana drugi lub trzeci raz. Pary, które wywoływały najmniejszą reakcję były najłatwiej zapominane.

Naukowcy podkreślają, że mózg potrafi także wzmocnić niektóre wspomnienia, które uznaje za coraz bardziej istotne. Dzięki temu łatwiej przychodzi nam je sobie przypomnieć.