Nie widzimy podstaw rosyjskiego zakazu importu mięsa z Polski - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Zdaniem Barroso, "problem Polski jest problemem europejskim".
Nie widzimy podstaw rosyjskiego zakazu importu mięsa z Polski. Gdyby takie podstawy były, nie zezwolilibyśmy na rozprowadzanie polskiego mięsa na unijnym rynku - podkreślił Barroso.
Na razie nie rozwiązaliśmy kwestii polskiego mięsa. Polscy koledzy nie rozmawiają z nami już od ponad roku. Bogu dzięki, jest niemiecka kanclerz. Będziemy pracować dalej - oświadczył Putin. Dodał, że do Rosji trafia z Polski i przez polskie terytorium "towar niskiej jakości", co Rosji "absolutnie nie może zadowalać".
Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie zgodziła się z opinią Putina, że spór o rosyjskie embargo na polskie mięso powinien zostać rozstrzygnięty między Moskwą a Warszawą. Ta kwestia jest sprawą Unii Europejskiej - podkreśliła.
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył również, że "nie robi dramatu" z opóźnienia w rozpoczęciu rozmów na temat nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy Rosja-UE. Władimir Putin oskarżył Łotwę i Estonię o łamanie praw mniejszości rosyjskiej w tych krajach. Podkreślił, że jest to "nie do przyjęcia".
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zaniepokojenie, że niektórym przedstawicielom rosyjskiej opozycji uniemożliwiono wzięcie udziału w demonstracji organizowanej w Samarze z okazji szczytu Bruksela - Moskwa. Jak unijni komentatorzy przekuwają fiasko na sukces? Posłuchaj relacji brukselskiej korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon:
Premier Rosji Michaił Fradkow oświadczył, że zapewnienia przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Maunuela Barroso o tym, iż polskie mięso odpowiada standardom UE, wymaga potwierdzenia. To trzeba potwierdzić. Zaproponowaliśmy już, w jaki sposób to zrobić - powiedział Fradkow dziennikarzom. Jak dodał, Rosja ma "wątpliwości" co do jakości polskiego mięsa, bo praktyka pokazuje, że nadal dostarczane jest mięso nieodpowiedniej jakości, nieodpowiadające wymaganiom Unii Europejskiej.
Fradkow powiedział, że rosyjscy specjaliści fitosanitarni są gotowi wyjechać do Polski. Może stopniowo przy rozwiązywaniu tych kwestii zezwolimy na eksport z Polski zwierząt na ubój - oświadczył. Jak dodał rosyjski premier, im mniej będzie uzależniania rozpoczęcia rozmów o nowym porozumieniu o partnerstwie i współpracy Rosja-UE i przydawania temu problemowi zabarwienia politycznego, tym szybciej zostanie osiągnięte rozwiązanie.
Polska liczy na poprawę stosunków z Rosją, ale realistycznie oceniamy, że wymaga to czasu - powiedziała w Warszawie minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. Jej zdaniem, sposobem na poprawę stosunków są partnerskie relacje między krajami.
W tej chwili wydaje się, że utrzymując embargo na polskie produkty Rosja nie uznaje takiego partnerstwa między Polską a Rosją - oceniła szefowa polskiej dyplomacji. Unia chciałaby, żeby Rosja była rzeczywiście strategicznym partnerem UE, ale do tego trzeba bardzo określonych warunków - podkreśliła Fotyga, która wypowiadała się jeszcze przed konferencją prasową podsumowującą efekty szczytu UE-Rosja.
W piątek rano odbył się w Wołżskim Utiosie szczyt Rosja-Unia, którego głównym tematem była przyszłość stosunków między Federacją Rosyjską i Unią Europejską.
Ośrodek, w którym przebywali politycy można odwiedzić niemal zupełnie swobodnie. Wystarczy wylegitymować się grubym portfelem. Moskiewski korespondent RMF FM Andrzej Zaucha rozmawiał z pracownikami ośrodka, w którym cudownie leczy się nerwice oraz choroby serca i układu krążenia: