Wybierasz się do Słowenii lub przebywasz w tym kraju? Ambasada RP w Lublanie ostrzega, że z powodu powodzi, podtopień i lawin błotnych występują problemy z przejezdnością niektórych dróg i połączeń kolejowych.
W Słowenii od około 3 tygodni dochodzi do obfitych opadów deszczu. W wyniku katastrofalnych powodzi zginęło już sześć osób - informuje portal Metropolitan.
W wielu miejscowościach na północy kraju w ciągu ostatnich kilku dni spadło ok 200 litrów deszczu na m2 - jest to średnia ilość opadów dla jednego roku.
Jak informuje polska ambasada w Słowenii, przewidywane są dalsze opady deszczu na terenie praktycznie całego kraju.
"Z powodu katastrofy powodzi Administracja ds. Ochrony i Pomocy wymienia liczne interwencje, jakie miały miejsce w obszarach Apače, Bled, Celje, Cerknica, Cerkno, Črna na Koroškem, Domžale, Idrija, Jesenice, Jezersko, Kamnik, Kanal, Kranj, Krško, Ljubljana, Litija, Novo Mesto, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Vojnik i Žiri z powodu katastrofy powodzi" - informowała w piątek polska ambasada.
Bieżące informacje dotyczące sytuacji na słoweńskich drogach znajdziecie na stronie internetowej promet.si i na koncie instytucji na Twitterze.
W poniedziałek po południu największe problemy występowały na trasach m.in. w rejonie Mariboru i miejscowości Škofja Loka.
Aktualne informacje o sytuacji w Słowenii można znaleźć również na Twitterze polskiego ambasadora Krzysztofa Olendzkiego.
Straty spowodowane przez powodzie w Słowenii przekroczą pół miliarda euro - oszacował słoweński rząd, na który powołuje się portal Metropolitan.
W dolinie Zgornja Savinjska szkody są niewyobrażalne - opisuje Metropolitan - wezbrana woda zniszczyła wiele domów i mostów. Rzeki Drawa i Meża wystąpiły z koryt w Karyntii na północy kraju, powodując odcięcie od świata ludności zamieszkującej okoliczne miejscowości. Trwają prace naprawcze w Górnej Krainie, również na północy kraju. Z koryt wystąpiły tam rzeki Savinja i Kamniszka Bistrica.
W środkowej Słowenii najwięcej szkód odnotowano w okolicach miejscowości Polhov Gradec, a także w niektórych częściach stolicy kraju Lublany. Wylała rzeka Sawa.
W regionie Primorska nad morzem najbardziej dotknięte burzami zostały okolice miejscowości Cerkno, miast Idrija i Tolmin, gdzie woda zalała domy.
Władze Słowenii ostrzegają, aby nie chodzić po zalanych obszarach wokół domów boso lub w lekkich butach, ponieważ woda powodziowa niesie ze sobą wiele niebezpiecznych zanieczyszczeń. Jednocześnie jest pełna bakterii, więc higiena osobista i dezynfekcja są niezbędne.
Metropolitan zamieścił wiele zdjęć skutków żywiołu w różnych regionach kraju.
Powodzie oznaczają także wielkie szkody dla gospodarki Słowenii. Produkcja wielu przedsiębiorstw zostanie wstrzymana na kilka miesięcy lub tygodni, a firmy oczekują pomocy państwa w celu odbudowy - informuje portal dziennika "Delo".
Dane kontaktowe Ambasady RP w Słowenii:
- adres: Bežigrad 10, 1000 Lublana;
- telefon: +386 1 436 54 50;
- faks: +386 1 436 25 21;
- e-mail: lublana.amb.sekretariat@msz.gov.pl.
Konsulat Honorowy RP w Słowenii znajduje się w Nowej Goricy. Konsule honorowym jest Nedjan Brataševec. Oto dane kontaktowe konsula:
- adres: Tumova ulica št. 5;
- telefon: 00386 (0) 41 604-120;
- mail: konzulatrp@gmail.com;
- kompetencje: bez uprawnień do poświadczeń, paszportowych i wizowych;
- obszar urzędowania: Ajdovščina, Nova Gorica, Sežana, Tolmin.