11 listopada czterech reporterów RMF FM z czterech stron Polski ruszyło o poranku do Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Kuba Kaługa podążał z północy kraju, a dokładnie z Pucka.
Podróż z północnej części kraju do Sulejówka rozpoczęliśmy w Pucku. To tam w lutym 1920 roku - po odzyskaniu Pomorza - doszło do symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Stojący na czele Frontu Pomorskiego generał Józef Haller wrzucić miał do morza platynowy pierścień. W trakcie dziękczynnej mszy świętej poświęcono także polską banderę. Została podniesiona na maszcie jako znak pełnienia wachty na Bałtyku przez polską Marynarkę Wojenną.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Naszym kolejnym przystankiem był Gdańsk. Dokładniej areszt śledczy przy ulicy Kurkowej. To jedyne dziś polskie miasto, w którym więziony był marszałek Józef Piłsudski, przed zesłaniem do Magdeburga. Trafił tam - jeszcze jako brygadier - w lipcu 1917 roku, po tym jak Legiony odmówiły złożenia przysięgi na wierność Niemcom. Razem z Piłsudskim w Gdańsku więziony był płk. Kazimierz Sosnkowski.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Z Gdańska pojechaliśmy w okolice Kwidzyna. Odwiedziliśmy sołectwo Janowo. Przez wieki te okolice należały do przeróżnych państw. Po I Wojnie Światowej początkowo zostały przyznane Prusom Wschodnim. W 1920 roku na Powiślu odbył się plebiscyt i spora część mieszkańców dzisiejszego terenu sołectwa opowiedziała się za Polską. Tak kilka wsi zostało przyznanych Polsce. Ta polska enklawa na prawym brzegu Wisły była nazywa Małą Polską.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Następnym przystankiem na naszej trasie była pierwsza stolica Pomorza w II RP. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był nią... Toruń. Miasto formalnie zostało przyznane Polsce na mocy Traktatu Wersalskiego. Wojska niemieckie opuściły je w styczniu 1920 roku. Toruń do wybuchu II wojny światowej był siedzibą wielu polskich organizacji działających na całym Pomorzu i Warmii.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Zanim dojechaliśmy do Sulejówka, zatrzymaliśmy się jeszcze w Arcelinie, w okolicy Płońska. Doszło tam do tak zwanej "Zapomnianej Szarży". Chodzi o potyczkę z 17 sierpnia 1920 roku, będącą jednym z elementów Bitwy Warszawskiej. I Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego przeprowadził skuteczny atak na wojska bolszewickie, biorąc wielu jeńców.