W najbliższą sobotę ścieki przestaną dostawać się do Wisły w Warszawie – zapowiada Anna Moskwa, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Przypomnijmy: Z powodu awarii od środy do rzeki w stolicy co minutę trafia prawie 200 ton ścieków z warszawskich mieszkań.
W stolicy trwa budowa tymczasowego mostu pontonowego, na którym poprowadzona będzie rura, przesyłająca nieczystości do oczyszczalni.
Nad brzegiem Wisły są już wszystkie niezbędne elementy do budowy mostu. Część czeka jeszcze na lądzie, część już pływa - to 200 elementów, przy których pracuje 200 żołnierzy.
Most ma być gotowy do wtorku, do 14. Pośpiech jest duży, bo do przedsiębiorstwa Wody Polskie zaczęły docierać pierwsze sygnały o nieprzyjemnym zapachu, który przez nieczystości w Wiśle jest odczuwalny już we Włocławku i w okolicy.
Deklarujemy, że czwartek to jest dzień, kiedy będzie pierwsza nitka uruchomiona. Na chwilę obecną określamy, że sobota, to jest ten dzień, kiedy będzie pełna funkcjonalność tej konstrukcji - mówiła Anna Moskwa.
Wiceminister zapewnia, że te terminy nie są zagrożone, mimo niskiego stanu wody w Wiśle w Warszawie, który utrudnia pracę żołnierzom, odpowiedzialnym za budowę mostu pontonowego.
Jak informuje na Twitterze prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, trwają pracę nad usunięciem skutków awarii drugiego kolektora. Jak zapewnia Trzaskowski, rozpoczęte wczoraj ozonowanie ścieków sprawia, że bakterii jest coraz mniej, a w wodzie jest wyraźniej więcej tlenu - to ma pomóc w samooczyszczeniu rzeki.
Pracujemy nad rozwizaniem problemu po awarii kolektora. Dzi zebra si kolejny sztab kryzysowy. Widzimy, e prowadzone od wczoraj ozonowanie ciekw przynosi efekty - bakterii jest coraz mniej, za to w wodzie jest wyranie wicej tlenu, co pomoe rzece w samooczyszczaniu. pic.twitter.com/Xlynha2YMU
trzaskowski_September 1, 2019
Warszawskie wodociągi, w związku z awarią kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" i spuście części nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do Wisły, opublikowały na swojej stronie internetowej wyniki badań z soboty, które potwierdzają, że jakość wody dostarczanej warszawiakom przez MPWiK spełnia określone wymogi.
Badania dotyczą obydwu stacji uzdatniania wody MPWiK - SUW "Filtry" i SUW "Praga". Zgodnie z wynikami, pod względem żadnego z parametrów (coli, Ecoli, mętności i odczynu PH) woda nie przekracza obowiązujących norm.
Jak zapewniło MPWiK, parametry warszawskiej kranówki są stale kontrolowane na każdym etapie uzdatniania oraz bezpośrednio w sieci miejskiej. "MPWiK posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywanych ok. 170 tys. badań wody" - podała spółka.
Kontrole jakości wody w Warszawie prowadzi także sanepid, którego komunikat z soboty przedsiębiorstwo dołączyło do informacji na swojej stronie. Jak czytamy w piśmie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m. st. Warszawie, Jadwigi Mędelewskiej: "Woda w sieci wodociągu warszawskiego jest bezpieczna i nie zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców". Przebadane próbki pobrano w piątek.