Resort zdrowia nie chce ujawnić, jak przebiegały negocjacje z koncernami farmaceutycznymi ws. ustalania cen na konkretne leki refundowane. Zdaniem szefa sejmowej komisji zdrowia, bez tego nie można ocenić, ile faktycznie zaoszczędziło ministerstwo. Nie wiemy bowiem, jakie były wyjściowe żądania koncernów farmaceutycznych.

REKLAMA

O dokumentację z przebiegu negocjacji między Ministerstwem Zdrowia a koncernami farmaceutycznymi poprosił szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha. W odpowiedzi usłyszał, że dostęp do tych dokumentów jest ograniczony. Wynika to z nowych przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Według niedawno wprowadzonego prawa, można odmówić ujawnienia dokumentacji, jeśli w grę wchodzą interesy finansowe państwa.

Boję się, że minister nie będzie dawał zezwoleń i schowa się za nową ustawą. Sądzę, że będzie bardzo trudno się dowiedzieć, jak przebiegały negocjacje i jaki był efekt upustu cenowego - mówi szef komisji zdrowia.

Jak się okazuje, obawy Bolesława Piechy nie są bezzasadne. Pytany o przebieg negocjacji, minister Arłukowicz najpierw mówi o jasności procedur, a zaraz później dodaje, że nie ujawni szczegółów negocjacji. Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, aby wszystkie szczegóły negocjacji między resortem a koncernami zostały ujawnione - tłumaczy.

To oznacza, że nie dowiemy się, jakich pieniędzy za leki chciały koncerny przystępując do rozmów z Ministerstwem Zdrowia. Tajne pozostanie również, ile podczas negocjacji faktycznie ugrali eksperci ministerstwa. Dowiemy się, ile resort dopłaca do każdego leku refundowanego, ale nie wiemy, z jakiego poziomu zaczęto negocjacje i jaki poziom osiągnięto. Skąd mamy wiedzieć, czy resort dopłaca 5 tysięcy, bo koncern zażądał 7 tysięcy za lek, czy od razu resort przystał na 5 tysięcy - pyta szef komisji zdrowia.

W środę spotkanie lekarzy z Donaldem Tuskiem

Protestujące organizacje lekarzy zostały zaproszone na środę do kancelarii premiera na spotkanie z Donaldem Tuskiem - poinformował wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Krzysztof Radkiewicz. W spotkaniu mają uczestniczyć między innymi przedstawiciele PZ, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz portalu Konsylium24.

Każdy pacjent, który ma problem ze zrealizowaniem recepty, powinien zadzwonić na numer bezpłatnej infolinii 800 190 590.