53,9 proc. badanych uważa, że obecność ukraińskich uchodźców w Polsce jest dla naszego kraju korzystna - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Przeciwnego zdania jest 32,3 proc. respondentów.
Najwięcej głosów zdobyła odpowiedź, że obecność ukraińskich uchodźców w Polsce jest dla nas raczej korzystna - wybrało ją 42 proc. badanych. 28,1 proc. respondentów twierdzi, że jest ona raczej niekorzystna, a 4,2 proc. ma w tej sprawie jednoznacznie negatywną opinię.
13,8 proc. badanych wybrało odpowiedź nie wiem/trudno powiedzieć/nie mam zdania. W tej grupie jest nieco więcej osób niż wśród tych, którzy uważają obecność ukraińskich uchodźców za jednoznacznie korzystną dla Polski (11,9 proc.).
Fakt, że w naszym kraju są uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy, pozytywnie ocenia 64 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy i 62 proc. zwolenników opozycji.
Co ciekawe, w badaniu widać duże różnice pomiędzy tym, jak ukraińską obecność w Polsce oceniają mężczyźni, a jak kobiety. Odpowiedzi negatywne wybrało 44 proc. pań i tylko 20 proc. panów.
Najwięcej korzyści z obecności w Polsce uchodźców zza naszej wschodniej granicy widzą osoby w wieku 40-49 lat (79 proc. odpowiedzi pozytywnych). Dla porównania - 44 proc. grupy wiekowej 30-39 lat twierdzi, że jest ona niekorzystna dla naszego kraju.
Analizując dane o miejscu zamieszkania respondentów, możemy zauważyć, że pozytywnie na obecność ukraińskich uchodźców w Polsce patrzy 63 proc. mieszkańców największych miast, 62 proc. osób ze średnich miast i 59 proc. tych, którzy mieszkają na wsi. Najwięcej krytycznych ocen formułują za to mieszkańcy małych miast (47 proc. odpowiedzi negatywnych).
Badanie dla RMF FM i "DGP" zostało zrealizowane w dniach 17-19 lutego na próbie 1000 osób.