Około 700 mln zł przeznaczono w minionych 12 miesiącach w województwie śląskim na pomoc obywatelom Ukrainy – poinformował Śląski Urząd Wojewódzki. Nadal działają m.in. miejsca zbiorowego zakwaterowania i punkty recepcyjne.
Ze zbiorowych miejsc zakwaterowania w ciągu minionego roku skorzystało 51 tys. osób. Obecnie w tych ośrodkach przebywa ponad 9,2 tys. osób, z czego wyłącznie w Katowicach jest około 900.
Najwięcej uchodźców nadal przebywa w powiatach na południu województwa: bielskim, żywieckim i cieszyńskim - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego. Dodaje, że nadal działają punkty recepcyjne. Obecnie są one prowadzone przez Caritas. W Katowicach punkt znajduje się w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przy ul. Wita Stwosza.
Śląski Urząd Wojewódzki poinformował, że od 24 lutego 2022 roku w województwie nadano PESEL 145 576 obywatelom Ukrainy.
Urodziło się tu także blisko 100 dzieci uchodźców. Do szkół i przedszkoli uczęszczało 21 tys. ukraińskich dzieci.
W gminie Olsztyn, dzięki Caritasowi powstała szkoła, która przeznaczona jest w całości dla dzieci uchodźców. Uczy się w niej 90 uczniów - mówi Alina Kucharzewska.
Do śląskich urzędów pracy, od początku wybuchu wojny, wpłynęło ponad 88 tys. powiadomień o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Najwięcej Ukraińców wykonywało pracę w Bielsku-Białej i powiecie bielskim (blisko 11 tys.), Katowicach (ponad 9 tys.), Sosnowcu (8094), Gliwicach i powiecie gliwickim (8074).
Biorąc pod uwagę płeć - 64 proc. osób zgłoszonych do pracy to kobiety. Z kolei według grup zawodów - najwięcej powiadomień dotyczyło robotników magazynów i prostych prac w przemyśle.
Nie przestajemy wspierać naszych przyjaciół zza wschodniej granicy, którzy wciąż odpierają ataki Rosjan, ale też jesteśmy dumni z tego, jak wiele dobrego dla uciekających przed wojną już się udało zrobić. Także dzięki pomocy i współpracy z samorządami. I za te wspólne działania bardzo dziękuję - podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek.