Wciąż czekamy na powstanie rządu. Na razie wygląda na to, że czeka nas – powtórnie - rząd koalicyjny SLD z PSL-em. Z naszych informacji wynika, że właśnie za takim rozwiązaniem stanowczo opowiada się Leszek Miller. W tej chwili przekonuje do tego pomysłu pozostałych liderów lewicy. Od 11:00, na temat warunków na jakich ma powstać koalicja, rozmawiają też najważniejsi ludzie PSL. Wiadomo, że taką koalicję popiera lider ludowców Jarosław Kalinowski.

REKLAMA

Miałoby to być swoiste małżeństwo z przymusu i z rozsądku. SLD chce zawrzeć sojusz z PSL po tym, jak dostał „kosza” od Platformy Obywatelskiej. Przyszły premier Leszek Miller bardzo boi się rządu mniejszościowego. 42 głosy ludowców dałyby lewicy sejmową większość czyli niezależność i komfort rządzenia. Liderzy Sojuszu pocieszają się, że dziś jest inna sytuacja niż osiem lat temu, gdy zawarł pierwszą koalicję z PSL. Politycy SLD mówią także, że Stronnictwo bardzo zmieniło się, ucywilizowało, a poza tym ma dziś w Sejmie pięć razy mniej głosów niż sojusz lewicy. Będzie więc bardziej pokorne niż w 1993 roku – zapewniają posłowie SLD.

Na razie nie wiadomo dokładnie, które resorty dostałby PSL w nowym rządzie. Prawdopodobnie fotel szefa resortu ochrony środowiska objąłby Stanisław Żelichowski, który już wcześniej był szefem tego urzędu. Być może ludowcy dostaliby Ministerstwo Rolnictwa oraz jakieś stanowiska w gospodarce. W PSL, podobnie jak w SLD trwają dyskusje i przetargi – kto i za co. Za koalicją z Sojuszem opowiada się jednoznacznie Jarosław Kalinowski, lider ugrupowania. Inni politycy – Marek Sawicki, Bogdan Pęk – mają więcej wątpliwości. Na pewno będą domagać się skorygowania programu Marka Belki, kandydata SLD na ministra finansów.

rys. RMF

22:00