Sąd Rejonowy Katowice-Wschód poinformował, że Paweł S., założyciel marki "Red is Bad" pozostanie w areszcie.

REKLAMA

Prokuratura złożyła wniosek o aresztowanie Pawła S. Biznesmen został zatrzymany w związku z podejrzeniami o udział w aferze dotyczącej nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Prokuratorzy uzasadniali wniosek, twierdząc, że Paweł S. stanął przed prokuratorem dopiero wtedy, gdy deportowano go z Ameryki Południowej. Wcześniej trzeba było wszcząć międzynarodowe poszukiwania. W związku z tym - uzasadniono - istnieje podejrzenie, że zatrzymany może utrudniać postępowania, a nawet spróbować ucieczki.

Katowicki sąd przychylił się do wniosku prokuratury. Paweł S. pozostanie w areszcie.

Twórca marki "Red is Bad", pozostanie w areszcie do 28 stycznia.

Jak powiedział prokurator, sąd we wtorek "utrzymał w mocy postanowienie o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego, oznaczając czas jego trwania na 90 dni od dnia zatrzymania, to jest do dnia 28 stycznia 2025 r.".

Obrońca zapowiada zażalenie na decyzję Sądu

Oczywiście z tą decyzją nie zgadzamy się, złożymy zażalenie do Sądu Okręgowego w Katowicach - powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu postanowienia reprezentujący Pawła S. mec. Adam Klepczyński. Na zaskarżenie decyzji obrona ma tydzień.

Uważamy, że w niniejszej sprawie nie ma dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez pana Pawła czynów zabronionych, brak obawy matactwa i brak obawy ucieczki - przekonywał adwokat.

Pytany, czy obrońcy zamiast aresztu proponowali inne środki zapobiegawcze odpowiedział, że obrona zawsze proponuje alternatywne, tzw. wolnościowe środki - poręczenie majątkowe czy dozór policji i zakazu opuszczania kraju.

Zatrzymanie Pawła S.

25 października Paweł S. został zatrzymany na Dominikanie. 31 października usłyszał zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia w ramach tej grupy przestępstw wspólnie z urzędnikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), a także prania brudnych pieniędzy.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.