Prezydent Andrzej Duda wygłosił krótkie, trzyminutowe orędzie, w którym - wbrew przewidywaniom - nie odniósł się do dzisiejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. czerwcowej ustawy o TK. "Przychylam się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów" - stwierdził prezydent, po czym dodał: "Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału. Tak, by w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności". Poniżej prezentujemy pełną treść wystąpienia Andrzeja Dudy, a także pierwsze komentarze do niego.
Pierwsze polityczne reakcje na orędzie prezydenta zebrał reporter RMF FM Romuald Kłosowski.
Według Jacka Sasina z PiS, Andrzej Duda pokazał swoje dobre intencje. Tamten wybór (sędziów TK przez poprzedni Sejm - red.) zgodnie z prawem nie nastąpił. Pan prezydent, nawet mając taki wyrok Trybunału Konstytucyjnego, nie byłby w stanie przyjąć ślubowania od żadnego z wybranych wówczas sędziów - stwierdził Sasin w rozmowie z naszym dziennikarzem.
Tomasz Nałęcz, były prezydencki minister w kancelarii Bronisława Komorowskiego, zwracał z kolei uwagę na to, że prezydent nie odniósł się wprost do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który - według Nałęcza - "jest wyraźny i bezdyskusyjny". Jestem zupełnie bezradny wobec sytuacji, w której prezydent, moim zdaniem, publicznie zadeklarował dzisiaj, że nie wykona werdyktu Trybunału Konstytucyjnego - skomentował Nałęcz.
Gościem Konrada Piaseckiego w jutrzejszym Kontrwywiadzie RMF FM będzie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
RPO przyłączył się do wniosku PO i PSL do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie czerwcowej ustawy o TK - wyrok Trybunał ogłosił dzisiaj, a o szczegółach tego orzeczenia przeczytacie TUTAJ.
Zapraszamy do zadawania pytań Adamowi Bodnarowi - przekaże je w Waszym imieniu Konrad Piasecki. Pytania możecie wysłać mailem na adres: z tytułem "Pytanie do Adama Bodnara" lub wpisać je w komentarzach pod tym artykułem.
Początek Kontrwywiadu RMF FM - jak zawsze o 08:02!
Zobaczcie orędzie prezydenta Andrzeja Dudy:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Oto pełna treść orędzia prezydenta Andrzeja Dudy, opublikowana na oficjalnej stronie internetowej głowy państwa:
W ostatnich miesiącach wokół wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego narosło wiele wątpliwości. Wywołały one niepotrzebne spory i emocje.
Polacy oczekują od polityków pracy na rzecz dobra wspólnego i rozwoju państwa, nie zaś kłótni i awantur.
29 maja tego roku, gdy w Pałacu Wilanowskim w Warszawie odbierałem zaświadczenie o wyborze na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, apelowałem, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych, ponieważ mogą one rodzić w przyszłości wiele problemów. Niestety, Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wadliwego prawnie wyboru osób - kandydatów na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny. Nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału. Bo przecież instytucja ta powinna być pluralistyczna i politycy powinni tę zasadę bezwzględnie szanować. Tego oczekują od nich przecież obywatele.
Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego, stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej.
Jednocześnie chciałbym podkreślić, że przychylam się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów. Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału. Tak, by w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności.
Chciałbym do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów Trybunału, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty. Liczę na to, że dzięki tej inicjatywie uda nam się wspólnie zapobiegać podobnym sporom w przyszłości.
Szanowni Państwo, to decyzje narodu i jego przedstawicieli powinny być w pierwszej kolejności podstawą inicjatyw ustawodawczych. To istota demokracji. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejsza decyzja także zbliża nas do realizacji tego celu.
Składając przysięgę prezydencką, ślubowałem, że dobro Ojczyzny i pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Że swoje osobiste cele podporządkuję całkowicie służbie społeczeństwu. Dlatego podjąłem tę decyzję w imię dobra wspólnego, w imię budowy sprawiedliwego i uczciwego państwa.
Dziękuję.
Na Twitterze - politycznie - o orędziu Andrzeja Dudy:
Przemowienie bylo tak skonstruowane i zaprezentowane aby powstalo wrazenie, ze PAD stoi na stray Konstytucji. A tresc wskazuje ze nie
RyszardPetruDecember 3, 2015
Szkoda, e PAD nie nagra ordzia po decyzji TK tylko wczoraj w nocy.
Dariusz_JonskiDecember 3, 2015
Zamiast ordzia, rwnie dobrze #PAD mgby zapiewa "Myl, e nie stao si nic..." #TrybunaKonstytucyjny
_NowoczesnaDecember 3, 2015
Prezydent w ordziu obok dzisiejszego orzeczenia TK ,,,,
PiechocinskiDecember 3, 2015
Liczyem, e Prezydent stanie na stray prawa i uszanuje wyrok #TK. Woli jednak powoa kolejny zesp. Pewnie ekspertw z PiS. #Ordzie
A_MarchewkaDecember 3, 2015
Mylaem, e jednak zobaczymy jak prb wylania cho troch oliwy na wzburzone fale. Niestety.
SKoziejDecember 3, 2015
Oto pierwsze gorące komentarze dziennikarzy RMF FM na Twitterze:
Prezydent brzmi jakby nagra wystpienie przed 14
KonradPiaseckiDecember 3, 2015
To odrzucenie wyroku TK? "Nie mona zgodzi si na dokonan tu przed wyborami zmian prawn, ktra miaa na celu upolitycznienie Trybunau"
k_berendaDecember 3, 2015
Zakończyło się orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. W trzyminutowym wystąpieniu prezydent nie odniósł się do dzisiejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Andrzej Duda: W ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego.
Andrzej Duda: To decyzje narodu i jego przedstawicieli powinny być w pierwszej kolejności postawą inicjatyw ustawodawczych.
Andrzej Duda: By zakończyć niepotrzebne waśnie, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj.
Andrzej Duda: Nie można zgodzić się na dokonaną tuz przed wyborami zmianę prawną.
Rozpoczęło się orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.
Za pięć minut rozpocznie się orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa ma się w nim odnieść do dzisiejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który badał przyjętą w czerwcu ustawę o TK. Była ona podstawą wyboru w październiku, przez poprzedni Sejm, pięciu sędziów TK, których prezydent nie zaprzysiągł. 25 listopada nowy Sejm przyjął pięć uchwał o tym, że wybór sędziów nie miał mocy prawnej. Wczoraj natomiast Sejm dokonał ponownego wyboru pięciu sędziów TK - kandydatów zgłosiło tylko PiS. Dzisiaj tuż po północy prezydent odebrał ślubowanie od czterech z nich.
Kilkanaście godzin później Trybunał Konstytucyjny orzekł, że czerwcowa ustawa o TK jest częściowo niezgodna z konstytucją. Według orzeczenia, wybór przez poprzedni Sejm trzech sędziów TK w miejsce tych, których kadencja wygasała w listopadzie, był zgodny z konstytucją. Z kolei wybór przez poprzedni Sejm dwóch sędziów TK w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu, był wbrew konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny podkreślił również, że konstytucyjnym obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od nowo wybranego przez Sejm sędziego TK.
(edbie)