Podpisanie "dokumentów o współpracy", a także rozmowy o "rozwoju relacji na linii Chiny-Polska" oraz o "dogłębnej wymianie perspektyw na sprawy będące wspólną troską" - to mają być, zdaniem chińskiej telewizji państwowej CGTN, efekty rozpoczętej właśnie wizyty Andrzeja Dudy w Pekinie. Kancelaria Prezydenta RP przekazała, że są "dwa ważne elementy" dotyczące wizyty w Chinach - handel i bezpieczeństwo.

REKLAMA

W niedzielny wieczór (gdy w Polsce jest godz. 16:00, w Pekinie - 22:00) portal internetowy i kanał telewizyjny CGTN, należący do chińskiej telewizji państwowej CCTV, opublikował artykuł pod tytułem "Czego oczekiwać po państwowej wizycie w Chinach prezydenta Polski".

Chińskie media o spotkaniu Andrzeja Dudy z Xi Jinpingiem

Jak napisano w tekście, "podczas wizyty chiński przywódca Xi Jinping będzie rozmawiał z Dudą, aby nakreślić rozwój relacji na linii Chiny-Polska, dogłębnie wymienić perspektywy (w oryginalnej wersji: "in-depth exchange of views" - przyp. red.) na sprawy będące wspólną troską oraz będzie wspólnie uczestniczyć w ceremonii podpisania dokumentów o współpracy".

Telewizja CGTN przypomniała, że Xi Jinping spotkał się z Andrzejem Dudą w 2016 roku podczas wizyty w Polsce, a także iż w tym roku przypada 75. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Polską.

Stacja cytuje byłego prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, z którym dziennikarz CGTN przeprowadził wywiad. "Warte pamiętania jest to, że Polska była wśród pierwszych krajów, które uznały Chińską Republikę Ludową" - mówił Komorowski, cytowany przez chińską telewizję.

"Od tego czasu stosunki bilateralne wciąż się rozwijają w kierunku obopólnych korzyści" - dodał były prezydent.

CGTN napisało w artykule o wizycie Dudy, że "przez lata Chiny były drugim partnerem handlowym Polski, a Polska była największym partnerem Chin w centralnej i wschodniej Europie".

Telewizja podkreśliła, że "w minionych pięciu latach" handel pomiędzy Chinami a Polską zwiększył się o "ponad 10 procent".

CGTN przytoczył również niedzielny artykuł opublikowany przez gazetę People's Daily (chińskie "Renmin Ribao" - dziennik Komunistycznej Partii Chin wydawany od 1948 roku). Zacytowano w nim Suna Linjianga, ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie.

Sun przypomniał, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które podpisały międzynarodowe memorandum dotyczące "zrozumienia chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku".

"Państwowa wizyta polskiego prezydenta jest wysłaniem pozytywnego sygnału, że Chiny i Polska są zaangażowane w osiąganie wzajemnych korzyści i współpracę o charakterze "wygrany-wygrany" (w oryginale: "win-win" - przyp. red.), a także wspólnie pracują nad stawieniem czoła wyzwaniom" - czytamy na portalu chińskiej państwowej telewizji.

What to expect from state visit to China by Poland's president https://t.co/TetqxEMzj5

CGTNOfficialJune 23, 2024

Prezydent o tematach wizyty w Chinach: Handel i bezpieczeństwo

Kancelaria Prezydenta w mediach społecznościowych poinformowała, że są "dwa ważne elementy" dotyczące wizyty Andrzeja Dudy w Chinach.

Pierwszym jest handel. "Podpiszemy kilka ważnych porozumień. Mamy nadzieję na otwarcie chińskiego rynku na nasze produkty, a także na chińskie inwestycje w Polsce" - napisano na platformie X.

"Drugim komponentem jest element bezpieczeństwa, w tym rosyjskiej agresji na Ukrainę. Chiny mają relacje z Białorusią, więc także będę chciał poruszyć z Przewodniczącym ChRL sprawę tego, co dzieje się u naszych granic" - czytamy na profilu Kancelarii Prezydenta w mediach społecznościowych.

Prezydent @AndrzejDuda: Przed nami oficjalna wizyta w Chinach. Zaczynamy w Pekinie, pniej Szanghaj i Forum Ekonomiczne w Dalian. Przed nami dwa wane elementy: handel - podpiszemy kilka wanych porozumie. Mamy nadziej na otwarcie chiskiego rynku na nasze produkty, a... pic.twitter.com/7nrZo7pLMr

prezydentplJune 21, 2024

Program poniedziałkowych spotkań

Andrzej Duda przybył do Chin w sobotę, a w niedzielę wręczył odznaczenia osobom zasłużonym dla rozwoju współpracy bilateralnej.

Na poniedziałek, 24 czerwca, zaplanowano główną część spotkań. Oto ich program:

  • godz. 11:15 (to czas chiński, w Polsce będzie wtedy godzina 5:15) - spotkanie prezydenta Polski z premierem Chin Li Qiangiem;
  • godz. 15:30 (g. 9:30 czasu polskiego) - spotkanie z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhao Leji;
  • godz. 16:30 (g. 10:30 czasu polskiego) - ceremonia oficjalnego powitania prezydenta i Pierwszej Damy przez przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga i jego małżonkę;
  • godz. 16:50 - rozmowy plenarne;
  • godz. 17:50 - ceremonia podpisania umów i porozumień w obecności prezydenta Polski i przywódcy Chin;
  • godz. 18:00 - udział prezydenta i Pierwszej Damy w oficjalnym obiedzie wydawanym przez Xi Jinpinga;
  • godz. 19:45 (godz. 13:45 czasu polskiego) - briefing Andrzeja Dudy dla polskich mediów.

Cały program spotkań z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy jest dostępny TUTAJ.

W niedzielę Andrzej Duda wręczył odznaczenia

W niedzielę w ambasadzie RP w Pekinie prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia osobom zasłużonym dla rozwoju współpracy między Polską a Chinami.

Podczas uroczystości Duda przypomniał, że po objęciu urzędu prezydenta w jedną z pierwszych wizyt zagranicznych udał się do Chin.

Nigdy nie zapomnę tego, że wtedy podpisaliśmy porozumienie o przystąpieniu Polski do koncepcji Pasa i Szlaku, a ja nawiązałem przyjazne relacje z przewodniczącym Xi Jinpingiem - wspominał prezydent. Jak mówił, spotkanie zaowocowało rewizytą Xi w Polsce. Później polski prezydent spotkał się z przewodniczącym ChRL przy okazji igrzysk olimpijskich w Pekinie. Cieszę się, że przez te wszystkie lata budujemy polsko-chińskie relacje spokojnie i konsekwentnie - oświadczył.

Rozpoczyna się ostatni rok mojej prezydentury, w sierpniu 2025 roku zakończę moją misję. Mam poczucie, że wizyta w Chinach jest wizytą pożegnalną, ale zarazem ma ona symboliczny wymiar. Te relacje są dla mnie ważne i chciałbym, żeby trwały. Żeby układały się jak najlepiej w sferze gospodarczej, międzyludzkiej, współpracy bilateralnej, ale także multilateralnej - podkreślił prezydent.

Duda mówił, że Polska jest częścią Europy Środkowej i to położenie sprawiło, że w naszym kraju spotykają się wpływy różnych kultur - tych zachodnich i tych wschodnich.

Dzisiaj oznacza to spotykanie się w naszym kraju wielu dróg. Mam wewnętrzne przekonanie, że ten balans miedzy wschodem a zachodem i to spotykanie się dróg powinniśmy wykorzystać dla Polski, dla budowania naszych relacji międzynarodowych - oświadczył prezydent.

Jak dodał, "powinniśmy realizować politykę mądrego balansu, który będzie powodował, że będziemy z tego czerpali korzyści".

Prezydent @AndrzejDuda w #Pekin: Dzikuj za umacnianie w Chinach polskiego ducha. To dla nas bardzo wane. Dzikuj za promowanie Polski i naszej przedsibiorczoci - tego, co w nas najlepsze jeli chodzi o biznes. Stosunki pomidzy naszymi krajami byy i s pozytywne.... pic.twitter.com/d2ygeE6yAf

prezydentplJune 23, 2024