"Nie wiem, czy można mówić o katastrofie w momencie, kiedy PiS tak zdecydowanie góruje nad wszystkimi partiami. Bardzo trudno synchronizować działania klubu parlamentarnego w Sejmie i Senacie i rządu w sytuacji, w której PiS nie ma tak przychylnych mediów, jak PO" - mówi, pytany przez słuchaczy o "katastrofę PiS w zakresie PR-u", gość Kontrwywiadu RMF FM wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Jego zdaniem "Prawo i Sprawiedliwość ma pod górkę". Polityk pytany o rzecznik klubu PiS odpowiada, że Beata Mazurek jest rzecznikiem stosunkowo niedługo, a to bardzo trudna praca. "Trudno o trudniejszą pracę w Polsce. To jest bardzo stresujące" - uważa Bielan. "Jestem przekonany, że Beata Mazurek za rok, czy dwa będzie jeszcze lepszym rzecznikiem" - komentuje.

REKLAMA

Kto po Jarosławie Kaczyńskim? Wkrótce będą wybory, zobaczymy. Może ktoś wystartuje, być może nawet zdobędzie większość - odpowiada gość Kontrwywiadu. Wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby ktoś, kto zapewnił prawicy zwycięstwo w 3 ostatnich wyborach i historyczny sukces - samodzielną większość w Sejmie - stracił funkcję prezesa - uważa polityk. Pytany przez słuchaczy o to, czy ma żal do prezesa o to, że Krystyna Pawłowicz znalazła się na listach PiS, odpowiada, że "najwyraźniejsza jest duża grupa wyborców, którzy chcą, żeby była w parlamencie". Prof. Pawłowicz jest wybitnym prawnikiem. Jeśli chodzi o kontakty z mediami - wydaje mi się, że mogłaby nad tym popracować - ocenia gość Kontrwywiadu.

Adam Bielan pytany przez słuchaczy o nagraną rozmowę Graś-Kulczyk, odpowiada, że to pokazuje podejście polityków PO do wolnych mediów w czasie ich rządów. W każdym normalnym, demokratycznym kraju polityk, który jest złapany za rękę podczas próby zmiany redaktora naczelnego, powinien znaleźć się na politycznym cmentarzu - uważa wicemarszałek. Jego zdaniem "Jan Kulczyk nie spotykał się dlatego, że cenił walory intelektualne Pawła Grasia, tylko wiedział, że rozmawia de facto z Donaldem Tuskiem". Bielan pytany o to, czy on kiedykolwiek uczestniczył w takich rozmowach odpowiada, że nigdy. Wielokrotnie narzekałem na media, ale publicznie - dodaje.

Zmiana konstytucji? Nie chcemy robić tego poprzez punktowe zmiany tak, jak to np. proponował Komorowski, czy Kukiz. Chcielibyśmy napisać od nowa całą ustawę zasadniczą - mówi gość RMF FM. Bielan uważa, że zdecydowanie bardziej prawdopodobny jest wariant, że w tej kadencji parlamentu nie uda się uchwalić konstytucji. Natomiast pewne szanse na przełamanie relacji między PiS-em, a przynajmniej częścią opozycji dostrzegam - dodaje. Czym różniłaby się nowa konstytucja od obecnej? Polityk tłumaczy, że można wyciągnąć wnioski np. z podziału jeśli chodzi o władzę wykonawczą pomiędzy prezydenta a premiera. Sytuacja, w której prezydent i premier pochodzący z różnych obozów politycznych są zmuszeni do współpracy, w Polskich warunkach się nie sprawdza - ocenia gość RMF FM.

Umowa TTIP? Bielan odpowiada, że generalnie porozumienie między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi jest potrzebne choćby ze względu na to, żeby bardziej związać USA z Europą. Oczywiście w ramach tej umowy jest wiele pułapek dla nas istotnych, które sprawiają, że negocjacje będą dużym wyzwaniem - dodaje.

Zobacz, jak Adam Bielan odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM