Nadużywanie antybiotyków, niezgłaszanie zakażeń szpitalnych, niedostateczna higiena personelu – to najpoważniejsze nieprawidłowości w placówkach medycznych całego kraju. Minister Zdrowia przedstawił dziś założenia ustawy, która ma pomóc w zmniejszeniu liczby zakażeń szpitalnych.
Inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zbadali 14 szpitali woj. mazowieckiego, a także 215 stacji dializ oraz oddziały położnicze, noworodkowe i zespoły porodowe w ponad 400 szpitalach w całym kraju.
Na Mazowszu inspektorzy stwierdzili m.in. przeładowanie niektórych oddziałów, niedobór izolatek, a także ograniczony dostęp do środków higieny. W wielu placówkach w całym kraju brakuje lekarzy i pielęgniarek specjalizujących się w epidemiologii. Szefowie placówek niechętnie zgłaszają zakażenia szpitalne.
Według ministra Zbigniewa Religi lekarze za rzadko myją ręce w pracy, nie stosują też odpowiednich środków dezynfekujących. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla rozprzestrzeniania się drobnoustrojów szpitalnych, a tym samym wzrostu liczby zakażeń wewnątrz szpitali. Dużym problemem jest też nadużywanie antybiotyków, które powoduje, że groźne bakterie uodparniają się na stosowane środki.
Minister zdrowia poinformował o projekcie nowej ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych, który ma znacząco poszerzyć obowiązki i wymagania wobec szpitali w zakresie kontroli zakażeń szpitalnych. Wszystkie placówki opieki zdrowotnej będą miały m.in. obowiązek wykonywania badań mikrobiologicznych i analizowania lokalnej sytuacji epidemiologicznej.