W większości skontrolowanych przez straż pożarną escape roomów wykryto nieprawidłowości. Kilka lokali wyłączono z użytkowania.

Po piątkowej tragedii w Koszalinie, gdzie w pożarze escape roomu zginęło pięć 15 latek, straż pożarna na polecenie szefa MSWiA rozpoczęła kontrole przeciwpożarowe podobnych obiektów na terenie całego kraju.

W większości skontrolowanych obiektów wykryto nieprawidłowości. Kilka lokali wyłączono z użytkowania.

Przede wszystkim mowa o nieprawidłowościach dotyczących zasad ewakuacji oraz ochrony przeciwpożarowej.

W jednym z lokali w województwie świętokrzyskim, konstrukcja ustawionych wewnątrz pomieszczenia ścian uniemożliwiała ewakuację. Podobnie w Grudziądzu - z powodu poważnych uchybień zamknięto jeden z tamtejszych escape roomów.

Mandaty wręczano przede wszystkim za brak gaśnic, oznakowania drogi ewakuacyjnej, brak protokołów kontroli kominiarskiej a także za zły stan instalacji elektrycznej.

To dopiero początek kontroli. Ich finał zaplanowany jest za kilka dni.

Fatalna sytuacja w Małopolsce

Jak poinformował w niedzielę rzecznik małopolskiej straży pożarnej st. kpt. Sebastian Woźniak, do godz. 21 w sobotę skontrolowano 28 lokali tego typu na terenie województwa. We wszystkich strażacy wykryli nieprawidłowości - łącznie odnotowano ich 145, z czego ponad 50 dotyczyło ewakuacji. Wypisano pięć mandatów - w Krakowie, Oświęcimiu i Zakopanem, w przypadku jednego lokalu wydano zakaz eksploatacji. W niedzielę strażacy skontrolują escape roomy na terenie Krakowa - według ich obecnej wiedzy wymagają tego 44 lokale.

Jak mówił w sobotę st. kpt. Woźniak, ze wstępnych ustaleń wynika, że na terenie Małopolski - gdzie kontrole rozpoczęły się od wczesnych godzin porannych - obiektów typu escape room jest 69, natomiast - jak podkreślił - "w niektórych z nich znajduje się kilka sal tematycznych, tak że wszystkich sal może być ponad 100". To wszystko weryfikujemy podczas czynności kontrolno-rozpoznawczych, które są w toku. Mogą one potrwać jeszcze parę dni - powiedział Woźniak.

Poinformował, że obiekty tego typu znajdują się na terenach powiatów "atrakcyjnych turystycznie" - tatrzańskiego, nowosądeckiego, tarnowskiego. "Na terenie powiatu krakowskiego tych obiektów jest 40, natomiast sal - zapewne więcej" - wyjaśnił Woźniak, jednak zaznaczył, że straż nie posiadała wcześniej bazy danych escape roomów, więc rozpoznanie dotyczące ich ilości na terenie województwa jest "wstępne".

Wielkopolskie

16 działających w regionie escape roomów skontrolowali dotąd wielkopolscy strażacy. W trzynastu przypadkach stwierdzili nieprawidłowości; wydano zakaz użytkowania escape roomu w Koninie - poinformował z kolei rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt.

Brandt przekazał, że do tej pory przeprowadzono kontrole w ośmiu escape roomach w Poznaniu i ośmiu poza stolicą regionu. Tylko w trzech przypadkach nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

W pozostałych sprawdzonych obiektach stwierdziliśmy łącznie 47 nieprawidłowości, z tego 38 dotyczyła dróg ewakuacyjnych: były źle oznakowane, źle poprowadzone, znajdowały się tam materiały łatwopalne lub miały nieprawidłowe drzwi. Nałożono trzy mandaty karne, w przypadku escape roomu w Koninie wydano zakaz użytkowania - podał Brandt.

Zakaz dla trzech lokali w województwie Pomorskim

Straż pożarna podjęła trzy decyzje o zakazie eksploatacji escape roomów w województwie pomorskim ze względu na poważne nieprawidłowości. Wszystkie dotyczą powiatu chojnickiego

Dopatrzono się tam złych, zagrażających bezpieczeństwu warunków technicznych. Tak na poziomie ogólności tłumaczy to reporterowi RMF Kubie Kałudze Łukasz Płusa, rzecznik pomorskiego komendanta straży pożarnej.

Jak zaznaczył, decyzje te podjęli inspektorzy nadzoru budowlanego. Dotyczy ona 3 pokoi, prowadzonych przez jedną firmę na terenie, jak mówiłeś, powiatu Chojnickiego. Dotychczas strażacy skontrolowali 25 z 36 escaperoomów funkcjonujących na Pomorzu. Łącznie stwierdzono ponad 50 uchybień, 14 z nich dotyczyło nieprawidłowości związanych z ewentualną ewakuacją z tych miejsc i 38 innych nieprawidłowości. One dotyczą m.in. bezpieczeństwa przeciwpożarowego, m.in. braku możliwości dojazdu dla służb ratowniczych, a co za tym idzie prowadzenia skutecznej akcji gaśniczej czy ratunkowej. 

Mazowieckie

Wyniki dotychczasowych kontroli dużo lepiej prezentują się w województwie mazowieckim. PSP przeprowadziła do tej pory 22 kontrole escape roomów na Mazowszu; jeden obiekt nie spełniał wymogów przeciwpożarowych i został zamknięty, w pozostałych stwierdzono drobne nieprawidłowości - powiedział PAP rzecznik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Jak zaznaczył, do trzech obiektów nie udało się dotrzeć, ponieważ były zamknięte.

Tylko jeden obiekt nie spełniał wymogów przeciwpożarowych i został zamknięty. Był to escape room znajdujący się w lokalu usługowym w Płocku - poinformował. Dodał, że pozostałe escape roomy miały "drobne niedociągnięcia", jednak mogą funkcjonować dalej, pod warunkiem, że usuną nieprawidłowości.

Kontrole nadal trwają. W tej chwili została nam tylko Warszawa. Obiekty znajdujące się w Płocku, Radomiu i Siedlcach zostały już skontrolowane. Zostały nam 122 pokoje w Warszawie - zaznaczył. Dodał, że na kompleksową ocenę wyników kontroli trzeba poczekać kilka dni. Strażacy z Warszawy będą kontrolować stołeczne obiekty jeszcze przez ok. 3-4 dni. Na razie jest za wcześnie, by mówić, czy jest dobrze czy źle - zastrzegł Kierzkowski.

Kujawsko-pomorskie

W 15 spośród skontrolowanych 18 placówek, w których funkcjonowały tzw. espcape roomy w regionie kujawsko-pomorskim, wykryto nieprawidłowości; jeden lokal w Grudziądzu został wyłączony z użytkowania - poinformował natomiast w rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu st. kpt. Arkadiusz Piętak.

Rzecznik kujawsko-pomorskiej straży zaznaczył, że najwięcej placówek istnieje w dużych miastach, a często pod jednym dachem jest kilka takich pokoi, np. w Toruniu istnieje pięć punktów z łącznie 20 pokojami.

W Grudziądzu strażacy zdecydowali o wyłączeniu jednego z escape roomów w placówce, gdzie były trzy takie pokoje. Oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Grudziądzu st. kpt. Paweł Korgol poinformował, że powodem decyzji były nieprawidłowości polegające na braku oświetlenia awaryjnego i pomalowaniu ścian palnymi farbami.

Właściciel placówki świadczącej takie usługi przekazał nam jednak, że i tak w najbliższym czasie odwołuje wszystkie rezerwacje - powiedział st. kpt. Korgol. Dodał też, że w drugim escape roomie działającym w mieście od drugiej połowy grudnia nie było umawianych wizyt zainteresowanych osób i nadal jest on nieczynny.

St. kpt Piętak podał, że w 15 skontrolowanych dotychczas placówkach stwierdzono 69 nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i 29 dotyczących warunków ewakuacji. Kontrolujący nałożyli na prowadzących escape roomy dwa mandaty. We wszystkich przypadkach, w których stwierdzono nieprawidłowości zobowiązano właścicieli do niezwłocznego ich usunięcia. Część właścicieli, jak prowadząca lokal we Włocławku, zdecydowały, że do czasu wyeliminowania uchybień nie będą prowadzić działalności.

Według informacji posiadanych przez strażaków w województwie kujawsko-pomorskim istnieją przynajmniej 84 placówki z escape roomami.

Dolnośląskie

W 13 z 21 skontrolowanych do tej pory przez dolnośląskich strażaków escape roomów stwierdzono nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Na Dolnym Śląsku jest 105 takich obiektów, w większości we Wrocławiu. Straż zapowiada, że zostaną skontrolowane wszystkie.

Jak powiedział oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu mł. bryg. Andrzej Góralski, do godziny 15 w niedzielę, dolnośląscy strażacy skontrolowali 21 escape roomów w regionie. W 13 z nich stwierdzono nieprawidłowości, których było łącznie 45, z tego 20 w zakresie ewakuacji - powiedział Góralski.

Jeden z obiektów - w Jeleniej Górze - według kontrolerów w ogóle nie nadaje się do użytkowania. W pozostałych przypadkach zostały wydane decyzje administracyjne nakazujące usunięcie nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej - powiedział strażak.

Na Dolnym Śląsku jest 105 escape roomów, z czego 72 we Wrocławiu. Cztery takie obiekty znajdą się w Jeleniej Górze, siedem w Legnicy, a pięć w Karpaczu. Straż zamierza skontrolować wszystkie obiekty. W ocenie Góralskiego te kontrolę mogą potrwać jeszcze kilka dni.

Łódzkie

W Łódzkiem w każdym z 19 skontrolowanych do tej pory przez strażaków obiektów typu escape room wykryto nieprawidłowości - przekazał z kolei oficer prasowy łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi st. kpt. Jędrzej Pawlak.

Zaznaczył, że informacje pochodzą z godz. 16.

W regionie łódzkim funkcjonuje ponad 20 obiektów tzw. escape roomów, które posiadają w sumie kilkadziesiąt pokoi. Znajdują się one w Łodzi, powiecie łódzko-wschodnim, Pabianicach, Bełchatowie, Radomsku, Łasku, Zduńskiej Woli i Piotrkowie Trybunalskim.

Jak poinformował Pawlak, w każdym ze skontrolowanych do godz. 16 obiektów typu. escape room wykryto nieprawidłowości. W sumie stwierdzono 58 nieprawidłowości dotyczących ochrony p. pożarowej, w tym 20 dotyczących warunków ewakuacji. Wystawiono cztery mandaty karne. Dodał, że w Łódzkiem nie zamknięto żadnego tzw. espace roomu.

Zachodniopomorskie

W Zachodniopomorskiem strażacy skontrolowali 9 obiektów typu escape room, podjęto decyzję o wyłączeniu z użytkowania jednego z nich - podał rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie  mł. kpt. Tomasz Kubiak.

Jak zaznaczył, w kilku obiektach wykryto nieprawidłowości w zakresie ochrony przeciwpożarowej i dróg ewakuacyjnych.

Opracowanie: