W czterech województwach w sobotę zaczynają się ferie zimowe. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa lub za cztery. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 13 stycznia a 25 lutego.

W czterech województwach w sobotę zaczynają się ferie zimowe. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa lub za cztery. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 13 stycznia a 25 lutego.
Jazda na łyżwach to jedna z ulubionych atrakcji podczas ferii zimowych /Jacek Skóra /RMF FM

Ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach.

Od 13 do 28 stycznia będą wypoczywać uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Od 20 stycznia do 4 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Od 27 stycznia do 11 lutego przerwę w nauce będą mieli uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Na końcu - od 10 do 25 lutego - odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.

W wielu miastach dla dzieci na czas ferii przewidziano wiele atrakcji.

Szczecin: Lodowisko i darmowy basen

Jedynym sposobem, by poczuć zimę podczas tych ferii w Szczecinie, jest wyprawa na sztuczne lodowisko. W mieście są cztery, w ferie działać będą - jak w weekendy - od rana do późnego wieczora. Ceny dla dzieci i młodzieży nie ulegają zmianie. Godzina ślizgania się na własnych łyżwach to koszt 10 złotych.

Inaczej niż normalnie działać będzie kompleks basenów w Szczecińskim Domu Sportu. W tygodniu, w godzinach 10-16 dzieci i młodzież za okazaniem legitymacji szkolnej będą mogły pływać za darmo. Pływalnia szykuje się na tłumy chętnych i już zapowiada, że będą limity w liczbie osób wpuszczanych do wody w tym samym czasie.

Na boisku przy ul. Paproci codziennie będą odbywać się zajęcia sportowe pod okiem animatora. W planie gra w piłkę nożną, tenisa stołowego, koszykówkę i w bule. Nadal nie wiadomo, czy swój stok otworzy Szczecińska Gubałówka. Wszystko zależy od pogody, a ta tym roku narciarzom nie sprzyja.

Wrocław: Ekologiczne zajęcia z artystami

Na spotkania z artystami i zajęcia manualne zaprasza w czasie ferii Muzeum Współczesne we Wrocławiu. Większość spotkań poświęcona będzie ekologii. Na specjalne zwiedzanie pod okiem edukatorów zaprasza wrocławski ogród zoologiczny. W sumie zaplanowano dziesięć spacerów w grupach po 25 osób.

Na bezpłatne zajęcia zaprasza Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży. Zaplanowano lekcje tańca, śpiewu, gry na instrumentach czy warsztaty plastyczne. Bezpłatne zajęcia organizują także wrocławskie szkoły. Na niecodzienne zwiedzanie Pawilonu Czterech Kopuł zaprasza Muzeum Narodowe. W czasie oglądania wystaw pojawi się muzyka. W Muzeum Etnograficznym dzieci dowiedzą się, jak wyglądała nauka w dawnej szkole.

Opolskie: Poznawanie różnych zawodów i zajęcia plastyczne

Ofertę na całe ferie przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Dwugodzinne spotkania będą codziennie organizowane w poszczególnych filiach. Uczniowie będą poznawać różne zawody, dowiedzą się, jak działa ludzki organizm i nauczą się projektowania gier.

Na ślizgawkę przy Stawie Barlickiego zaprasza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Sportowe zajęcia zaplanowano codziennie także w MOS-ie przy ulicy Katowickiej i w podstawówkach numer 10, 20 , 24 oraz 31. Na stadionie lekkoatletycznym przy Sosnowskiego odbędą się treningi lekkoatletyczne.

Codziennie czynne będzie także sztuczne Lodowisko Toropol. W krytej pływalni "Wodna Nuta" zaplanowano specjalne kursy nauki pływania pod okiem ratowników - obowiązują zapisy. W filiach Młodzieżowego Domu Kultury można zapisać się na zajęcia plastyczne, zajęcia angielskiego czy warsztaty gry na bębnach.

Warszawa: Bezpłatne zajęcia w tysiącach miejsc

Uczniowie z warszawskich szkół będą mieli do dyspozycji 12 tys. miejsc w 109 feryjnych placówkach edukacyjnych, zorganizowanych w szkołach. Placówki będą otwarte przez pięć dni w tygodniu, od 7 lub 8 do 16 lub 17. Dzieci i młodzież będą mogły m.in. nauczyć się pływać, tańczyć, jeździć na łyżwach lub nartach, oglądać filmy, brać udział w warsztatach teatralnych, plastycznych lub wokalnych, a nawet poćwiczyć kreatywne budowanie z klocków LEGO. Opiekunowie będą także zaprowadzać uczestników "Zimy w mieście" do kina, teatru i muzeów - np. Muzeum Warszawy, Zamku Królewskiego, a także do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego czy Narodowego Banku Polskiego.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Rodzice płacą jedynie za posiłki, z których korzystają dzieci w punktach dziennego pobytu; uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji Ośrodka Pomocy Społecznej lub dyrektora szkoły, są zwolnieni także w ferie.

Z kolei my mamy dla Was całodzienne karnety do Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej! Jak je otrzymać? Trzeba wziąć udział w naszej zabawie! Szczegóły znajdziesz TUTAJ <<<


(ag)