"Chcąc sprostać wyzwaniom współczesności, podjęłam decyzję, że powołam departament, ekspertów ds. analizy i monitorowania cyberprzestrzeni; jego szefem będzie minister Paweł Szefernaker" - powiedziała w Krakowie Beata Szydło. Premier przyjechała na Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa. Jak dodała: dążenie do zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa jest priorytetem przede wszystkim trzech ministerstw: Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Podjęłam decyzję, iż powołam departament, komórkę taką, która w tej chwili właśnie powstaje w wielu urzędach premierów Unii Europejskiej, której zadaniem będzie analizowanie i monitorowanie i bycie takim zapleczem eksperckim dla mnie osobiście - tłumaczyła Beata Szydło. I jak powiedziała: również i ja muszę mieć zaplecze eksperckie u siebie w kancelarii. Pozwoli mi nie tylko koordynować prace w naszym rządzie, ale być cały czas na bieżąco w tych zmieniających się bardzo szybko informacjach dotyczących cyberprzestrzeni - twierdzi szefowa rządu.

"Cyberbezpieczeństwo to najważniejsze wyzwanie współczesnego świata"

Sprawy cyberbezpieczeństwa są w tej chwili dla współczesnego świata najważniejszymi wyzwaniami - tłumaczyła Beata Szydło. To jest kwestia gospodarki, bezpieczeństwa, to jest kwestia stabilizacji, ale też - myślę - że wszyscy zdajemy sobie sprawę - pokoju - powiedziała. Według szefowej rządu, kwestie cyberbezpieczeństwa wpisują się nie tylko w najważniejsze wyzwania współczesnego świata, ale też zaczynają być coraz bardziej dostrzegane jako priorytetowe zadania dla wszystkich rządów.

Wszystkie zagrożenia związane z cyberprzestrzenią, takie jak cyberterroryzm czy włamania na konta bankowe, muszą spotkać się ze zdecydowaną reakcją organów państwa - mówiła premier. Musimy mieć świadomość, że w cyberprzestrzeni istnieje ogromne pole do działań przestępczych, takich jak kradzieże, włamania na konta bankowe, blokowanie komputerów celem uzyskania okupu, oszustwa podatkowe czy coraz bardziej niebezpieczny cyberterroryzm - podkreśliła Beata Szydło. Wszystkie te zagrożenia muszą spotkać się ze zdecydowaną reakcją organów państwa, a obywatele, którzy padają ich ofiarą, muszą wiedzieć, że państwo będzie ich bronić - dodała.

Zdaniem Beaty Szydło, resort cyfryzacji finalizuje prace nad projektem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który "określi organizację oraz sposób funkcjonowania krajowego systemu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni". Szefowa rządu podkreślała też, że także w MON trwają prace nad poprawą polskiego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Przypomniała, że szef MON Antoni Macierewicz na początku września poinformował o utworzeniu biura ds. polskiej armii cybernetycznej, która ma przygotować kadry "do operacji wojskowych w cyberprzestrzeni". Nowe rozwiązania będą tworzone o polskie kadry, które należą do najlepszych na świecie - tłumaczyła.

"Cyberbezpieczny" Kraków

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa w Krakowie potrwa dwa dni. 130 prelegentów i ponad tysiąc uczestników z całego świata rozmawiać będzie o cyfrowych wyzwaniach dla Europy, m.in. o bezpieczeństwie obiektów ważnych z punktu widzenia państw i społeczeństw, takich jak szpitale, lotniska czy banki, oraz o potencjale państw członkowskich NATO w zakresie cyberobrony.

Konferencja odbywa się kilka dni po Szczycie Cyfrowym UE w Tallinie, gdzie szefowie rządów omówili najważniejsze cyfrowe wyzwania dla przyszłości Europy.

(ug)