Czerwień pokryła wiele rejonów na mapie jakości powietrza w Polsce. Najgorzej jest na południu: w Śląskiem i Małopolsce. W niedzielę o godzinie 9 rano norma stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczona była w Tychach o 800 procent! Cztery godziny później "liderem" został Żywiec: przekroczenie o 700 procent. Miastom z południa kraju po piętach deptała Warszawa: w południe na Marszałkowskiej norma przekroczona została o niemal 800 procent!

ŚLĄSKIE

Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, że w regionie najciężej oddychało się po południu w Rybniku - o godzinie 17 norma stężenia PM10 przekroczona była tam o ponad 400 procent. W Gliwicach zanotowano przekroczenie o ponad 300 procent, nieznacznie lepiej było w Bielsku-Białej, Cieszynie i Wodzisławiu Śląskim - około 300 procent powyżej normy.

O godzinie 13 niechlubnym rekordzistą w Śląskiem był Żywiec - norma stężenia PM10 przekroczona o 700 procent! Zabrze - norma przekroczona o 400 procent, w Dąbrowie Górniczej tylko nieznanie lepiej.

Smog nad Gliwicami. Zobaczcie film przesłany na Gorącą Linię RMF FM przez Marcina:

W Ustroniu - gdzie o poranku stężenie PM10 było znacznie mniejsze, niż wynosi poziom dopuszczalny, a o godzinie 10 przekroczyło ten poziom tylko nieznacznie - o godzinie 13 norma przekroczona była już o 300 procent.

Niemal takie samo stężenie pyłu zawieszonego zanotowano o 13 w Rybniku, zaś w Katowicach i Tychach - norma przekroczona była o mniej więcej 200 procent.

O godzinie 9 rano śląskim "liderem" były Tychy: norma przekroczona o 800 procent! Niewiele lepiej było w Katowicach - dopuszczalny poziom przekroczony o 700 procent. W Dąbrowie Górniczej o 600 procent, niemal tak samo w Żywcu. W Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Częstochowie zanotowano przekroczenia o mniej więcej 500 procent. Także w Gliwicach i Rybniku stan powietrza określany był jako bardzo zły.

MAŁOPOLSKIE

W Małopolsce - jak wynika z danych WIOŚ - po południu najgorsze było powietrze w Nowym Sączu, gdzie o godzinie 17 norma dla PM10 przekroczona była o niemal 600 procent. Tylko nieznacznie lepiej było w Nowym Targu.

Aleje Trzech Wieszczów w Krakowie i Skawina o godzinie 17 to przekroczenia normy o prawie 300 procent.

Również cztery godziny wcześniej najgorzej w regionie było w Nowym Sączu: zanotowano tam przekroczenie normy o 450 procent. Nowy Targ o godzinie 13 to przekroczenie o blisko 300 procent, Tarnów - o 200 procent.

W Krakowie o 13 dopuszczalne stężenie PM10 przekroczone było na Alejach Trzech Wieszczów o ponad 300 procent, z kolei stężenie na os. Piastów utrzymywało się w granicach normy.

O 9 rano przekroczenie norm o ponad 300 procent zanotowano w Skawinie i Tarnowie, tylko nieco lepiej było w Olkuszu. Zakopane - przekroczenie o 200 procent, Nowy Sącz - o 150. Bardzo zły stan powietrza również w Nowym Targu.

W Krakowie norma przekroczona była średnio o 300 procent, ale już na Alejach Trzech Wieszczów - o prawie 500.

MAZOWIECKIE

Powietrze widać było w niedzielę również w Warszawie - o godzinie 13 dopuszczalne stężenie PM10 przekroczone było na Marszałkowskiej o 600 procent, godzinę wcześniej - o niemal 800 procent!

W Otwocku norma przekroczona była o trzynastej o mniej więcej 250 procent - i był to znaczny spadek w porównaniu z nocą: o drugiej w nocy dopuszczalny poziom stężenia pyłu zawieszonego przekroczony był tam bowiem o ponad 800 procent!

W Siedlcach i Radomiu zanotowano o godzinie 13 przekroczenia o mniej więcej 100 procent.

Sytuacja w regionie poprawiła się nieco po południu. O godzinie 17 w Warszawie na Marszałkowskiej i Al. Niepodległości oraz w Siedlcach zanotowano przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia PM10 o 150 procent. Nieznacznie lepiej oddychało się w Żyrardowie. Otwock i Radom to o 17 przekroczenia normy o ponad 100 procent.

PODKARPACKIE

Na Podkarpaciu jako bardzo zły określono w niedzielę o 9 rano stan powietrza w Przemyślu, Rymanowie-Zdroju i Mielcu - w tym ostatnim norma stężenia pyłu PM10 przekroczona była o 400 procent.

Po południu w regionie było już nieco lepiej, choć wciąż źle. O godzinie 17 norma stężenia PM10 przekroczona była w Mielcu o 200 procent, niemal tak samo w Rzeszowie, a w Jaśle o 100 procent.


Zobaczcie mapy jakości powietrza w Polsce publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska:


Godzina 19:30

Godzina 16:30

Godzina 11:30


Zrezygnujcie ze spacerów, nie wietrzcie mieszkań

Jak się chronić, kiedy powietrze jest tak złe? Kilka wskazówek ma dla nas SmogLab:

Agnieszka Drozd z Warszawskiego Alarmu Smogowego apeluje: musimy ostrzegać się wzajemnie przed smogiem, bo to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak podkreśla, przy takim poziomie zanieczyszczenia powietrza, z jakim mamy obecnie do czynienia, szczególnie dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i chore powinny unikać wychodzenia z domu.

Dzisiaj (w niedzielę) było tragicznie. To były absolutnie stężenia pekińskie. Po południu troszkę się poprawiło, ale ma być znowu źle, dlatego że jest bardzo zimno. Jest arktyczne powietrze i jest bezwietrznie i to wszystko "przytrzymuje" to, co produkujemy, na miejscu - dzisiaj jest to głównie dym z kominów - wyjaśniała Drozd w rozmowie z reporterem RMF FM Patrykiem Michalskim.

W poniedziałek darmowa komunikacja miejska w Warszawie, Kielcach i Krakowie

Z powodu smogu w poniedziałek komunikacja miejska w Warszawie będzie darmowa. W związku z podwyższonym stężeniem zanieczyszczeń 9 stycznia warszawiacy pojadą transportem publicznym bezpłatnie. Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla Warszawy - napisał warszawski ratusz na Facebooku.

Bezpłatna będzie tego dnia również komunikacja miejska w Kielcach.

W Krakowie miejskimi autobusami i tramwajami pojadą w poniedziałek za darmo kierowcy. Jak przypomina miejski portal krakow.pl: Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi - maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.

Z apelem do mieszkańców miasta i gmin ościennych zwrócił się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Proszę przede wszystkim tych mieszkańców, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi, o to, by zwrócili uwagę na jakość używanego węgla, i o niespalanie w nich odpadów domowych - podkreślił.

(e)