W niedzielę w Krakowie odbędą się uroczystości pogrzebowe Adama Zagajewskiego. Ten wybitny, znany i ceniony na całym świecie poeta, eseista i tłumacz spocznie w Panteonie Narodowym, w kryptach kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
W sobotę, 9 października w kościele św. Katarzyny odbędzie się wieczór poezji.
W ten sposób Kraków żegnał m.in. Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławę Szymborską czy Stanisława Barańczaka. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20.00.
W niedzielę, 10 października prochy Adama Zagajewskiego zostaną przeniesione z miejsca tymczasowego pochówku w bazylice św. Floriana do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.
W godzinach: 13.30-14.30 w bazylice św. Floriana zostanie wystawiona urna z prochami poety. O godz. 14.30 z bazyliki do Panteonu Narodowego wyruszy kondukt żałobny.
W kondukcie urnie towarzyszyć będą rodzina i najbliżsi poety. O godz. 15.00 w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się uroczysta msza żałobna koncelebrowana przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego. Po nabożeństwie nastąpi złożenie urny z prochami do sarkofagu w Panteonie Narodowym.
Ze względu na obostrzenia pandemiczne wejście do kościoła jest zarezerwowane wyłącznie dla tych, którzy mają zaproszenia. Przed kościołem ustawiony zostanie telebim.
Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo spędził na Śląsku w Gliwicach, lata uniwersyteckie w Krakowie, gdzie ukończył psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali, był współautorem, wraz z Julianem Kornhauserem, głośnej książki, swoistego manifestu pokolenia Nowej Fali - "Świat nie przedstawiony" (1974). Członek grupy poetyckiej "Teraz", zyskał sławę czołowego poety swego pokolenia (Pokolenia'68).
W roku 1982 wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu. Opublikował tam m.in. zbiory wierszy: "List. Oda do wielości" (1983), "Płótno" (1990) oraz "Solidarność i samotność" (1986).
W roku 2002 wrócił do Krakowa. Kolejne tomiki: "Ziemia ognista" (1994), "Trzej aniołowie" (1998), "Pragnienie" (1999), "Anteny" (2005) ukazały się w kraju. Adam Zagajewski zdobył uznanie na całym świecie.
Od lat jego nazwisko było typowane do literackiej Nagrody Nobla. Został przetłumaczony na niemal wszystkie najważniejsze języki świata, w tym m.in. na: angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, szwedzki.
Jego międzynarodową sławę ugruntował przedruk wiersza "Spróbuj opiewać okaleczony świat" w "New York Review of Books" po ataku terrorystycznym 11 września.
Zmarł 21 marca 2021 roku, w Międzynarodowym Dniu Poezji.