Jeśli masz wolne milion 220 tysięcy złotych, możesz kupić… więzienie w Łęczycy w Łódzkiem. Taka okazja już może się nie trafić, bo cena spadła o pół miliona złotych w stosunku do pierwszej oferty sprzedaży. Zabytkowe budynki z XVIII i XIX wieku przez ponad 200 lat odgradzały uczciwych mieszkańców od więźniów.
Łęczyckie więzienie cieszyło się złą sławą - najgorszą w latach 80. XX wieku. To właśnie tutaj w karcerze więziony był Władysław Frasyniuk.
Grube mury otoczone drutem kolczastym, niewielkie cele z ciężkimi drzwiami - działają na wyobraźnię. Szczególnie więzienie upodobali sobie filmowcy - mówi pracownik wydziału promocji Starostwa Powiatowego w Łęczycy i jednocześnie przewodnik po więzieniu Janusz Jankowski. To właśnie z tego, łęczyckiego więzienia wychodzi Kwinto w filmie "Vabank"- dodaje. Stara, więzienna brama nadal działa.
W łęczyckich celach kręcono też jeden z odcinków serialu "Paradoks" z Bogusławem Lindą, a teraz powstaje film "Cela" studentów Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. To film fabularny oparty na faktach, które wydarzyły się w 1997 roku - zdradza kierownik produkcji dyplomowego filmu Sylwia Gaj. To będzie pokazanie tego miejsca z innej strony - mówi.
W ubiegłym roku w łęczyckim więzieniu Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze nagrywali sceny do filmu: "Papusza". Jestem bardzo ciekawy, jak ten obraz zostanie odebrany przez kinomanów - opowiada Janusz Jankowski. To historia cygańskiej poetki - Papuszy, która w latach 70-tych pisała teksty m.in. dla Czesława Niemena. Ta Romka w czasach PRL-u dostaje wielką nagrodę od ówczesnych władz za działalność literacką, tylko okazuje się, że kobieta siedzi w więzieniu za kradzież kury. Sceny, związane z przyjazdem dygnitarzy do więzienia właśnie były kręcone tutaj w Łęczycy - mówi Jankowski..
To fikcja, ale w murach więzienia rozgrywały się też prawdziwe, niezwykle dramatyczne sceny: łęczyckie więzienie było ostatnim w Polsce miejscem, zakładem karnym, w którym wykonywano kary śmierci, a do cel trafiali więźniowie z najdłuższymi wyrokami.
Więzienie w Łęczycy nie zawsze było zakładem karnym. Powstało jako na kościół i klasztor dominikanów w XIII wieku. Na ruinach tamtych budynków powstała późniejsza zabudowa z XVIII i XIX wieku, a w 1799 roku budynek przejęli Prusacy i przerobili go na więzienie. Taką funkcję pomieszczenia pełniły przez ponad 200 lat. W 2006 roku więzienie w Łęczycy zamknięto. Teraz (do końca sierpnia) można je codziennie zwiedzać w samo południe z przewodnikiem.
(mpw)