Krzysztof Wielicki, piąty człowiek, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, oraz całkowicie sparaliżowany, oddychający za pomocą respiratora Janusz Świtaj, wspólnie zaatakowali "K2", czyli Kopiec Kościuszki w Krakowie.

Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" pierwszą wyprawę na "K2" zorganizowała w 2012 roku. Wtedy szczyt zdobyło osiem osób z niepełnosprawnościami, a grupą kierował Janusz Świtaj. Tegoroczna wyprawa była większa - do wejścia na szczyt przygotowało się piętnaście osób niepełnosprawnych oraz wybitni himalaiści: Kinga Baranowska, Ryszard Pawłowski i Krzysztof Wielicki. Wyprawa była otwarciem jubileuszowych obchodów 15-lecia działalności Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", która została zarejestrowana 26 września 2003 roku.

Każdy ma swoje K2

Na K2, drugi co do wysokości szczyt świata, Krzysztof Wielicki i Ryszard Pawłowski wspięli się w 1996 roku. Kinga Baranowska, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników i pierwsza Polka na trzech z nich, dwukrotnie podejmowała próbę podboju K2. W środę trójka himalaistów pomogła osobom z niepełnosprawnościami wejść na szczególne "K2", czyli krakowski Kopiec Kościuszki.

Janusz Świtaj, który zdobył Kopiec w 2012 roku, mówił: Dla zdrowej osoby wysokość Kopca być może wydaje się czymś śmiesznym, ale dla kogoś, kto jest całkowicie sparaliżowany i zależny od respiratora, to wyczyn. Jestem podekscytowany i szczęśliwy.

Pytany przez dziennikarzy, czy planuje "prawdziwie K2", odpowiedział: Dla mnie to jest prawdziwe K2.

15 osób na 15 lat Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

Do udziału w wyprawie zaprosiliśmy 15 osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są m.in. poruszający się na wózkach Agnieszka i Grzegorz Sajnajowie, Mirosław Pawłowski i Michał Ziomek, a także osoby niepełnosprawne intelektualnie. "K2" zdobyli też przyjaciele fundacji, wśród nich Krzysztof Globisz.

Każdy z uczestników tej wyprawy jest żywą opowieścią o 15 latach działalności fundacji. Janusz Świtaj to jej pracownik. Michał Ziomek zwyciężył w 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Na rzecz Krzysztofa Globisza fundacja zorganizowała jeden z dorocznych koncertów charytatywnych w Filharmonii Krakowskiej. Osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi to podopieczni z wybudowanych przez fundację ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w podkrakowskich Radwanowicach i nadmorskim Lubiatowie.

Idea wyprawy

Anna Dymna, tworząc projekt, chce pokazać, że osoby takie jak Janusz Świtaj mają swoje marzenia i potrzeby. Aktorka mówi: Dla nich to ogromne przeżycie. Nie umiemy sobie wyobrazić, jak ktoś cały czas leży, nie wychodzi z domu, a nagle wspina się na Kopiec Kościuszki. A to są ludzie tacy jak my, chcą wyjść na spacer, zobaczyć niebo, nawet zachmurzone.

Krzysztof Wielicki twierdzi: W zespole świadomość, że nie tylko mi jest ciężko, że kolega tak samo cierpi, stanowi psychiczną kotwicę. Wysiłek jest niejako dzielony na kilka osób. Kiedy zagrożenie wynosi sto, to jedna osoba odczuwa zagrożenie o takiej właśnie mocy, natomiast gdy są trzy osoby, subiektywnie dzieli się ono na trzy. W tym względzie trzymanie się razem w górach ma głęboki sens.

Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" od 15 lat pokazuje, że trzymanie się razem ma głęboki sens nieustanie - nie tylko w górach.