4 miliony – to liczba Polaków, którzy zastrzegli swój numer PESEL. Te dane podał resort cyfryzacji.
Na początku czerwca wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski informował o ponad trzech milionach osób z zastrzeżonymi numerami PESEL. Teraz ta grupa jeszcze się powiększyła - do 4 milionów.
Od 1 czerwca banki, instytucje kredytowe i notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności muszą sprawdzać w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL, czy numer osoby, która chce zaciągnąć kredyt lub zrobić wpis do księgi wieczystej, został zastrzeżony. Gdy ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, obywatel, którego numer został wykorzystany, nie będzie musiał spłacać zobowiązania.
Numer PESEL można zastrzec na 3 sposoby: w aplikacji mObywatel, na stronie gov.pl lub stacjonarnie - w urzędzie. Trzeba być osobą pełnoletnią i mieć zdolność do czynności prawnych. Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne i dobrowolne.
Aby utworzyć nowy rachunek bankowy, wziąć kredyt lub pożyczkę lub kupić coś na raty, należy cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL.
Cofnięcie zastrzeżenia jest natychmiastowe i odbywa się w czasie rzeczywistym, również w nocy i w dni wolne od pracy. Aby ponownie zastrzec PESEL po cofnięciu, należy zaczekać pół godziny.