W środę Władimir Putin pierwszy raz zabrał głos w sprawie incydentu na Morzu Czarnym. Prezydent Rosji oskarżył władze Ukrainy o prowokację. Pokłosiem kryzysu na linii Ukraina - Rosja może być odwołanie spotkania pomiędzy Donaldem Trumpem a Władimirem Putinem. To najistotniejsze wiadomości ze świata. Z kolei wśród najważniejszych informacji z Polski znalazła się wiadomość o tym, że prokuratura zawnioskowała o tymczasowe aresztowanie byłego szefa KNF Marka Ch. Śledczy mogą mieć wkrótce więcej pracy, bo komisja ds. VAT poinformowała, że zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego szefa gabinetu premiera Sławomira Nowaka i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego. Dowiedzieliśmy się również, że Warszawie "grozi paraliż śmieciowy" - tak przynajmniej twierdzi minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Jest wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie - na dwa miesiące - byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch. Usłyszał on zarzut dotyczący przekroczenia uprawnień przewodniczącego KNF. Jak powiedział prokurator Tomasz Tadla jest obawa, że podejrzany będzie mataczył. Poza tym grozi mu wysoka kara 10 lat więzienia.
Incydent na Morzu Czarnym był "prowokacją", zorganizowaną przez ukraińskie władze z myślą o podbiciu notowań prezydenta Petra Poroszenki przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i "obliczoną na to, by wykorzystać ją jako pretekst" do wprowadzenia na Ukrainie stanu wojennego - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w przemówieniu wygłoszonym podczas forum inwestycyjnego w Moskwie.
Zaznaczył również, że ukraińskie okręty - zatrzymane później przez rosyjskie siły specjalne - nie odpowiadały na zapytania ze strony służb pogranicznych Rosji i wpłynęły na wody terytorialne jego kraju.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>
W związku z wydarzeniami na Morzu Azowskim Donald Trump nie wykluczył odwołania spotkania z Władimirem Putinem, które zaplanowano podczas zbliżającego się szczytu G20 w Buenos Aires. Amerykański prezydent poinformował o tym w wywiadzie dla "Washington Post".
"Potępiam tę agresję" - zaznaczył.
Faktyczne odwołanie spotkania byłoby dla Władimira Putina mocnym ciosem. Na razie jednak - mimo oświadczenia samego Trumpa - strona rosyjska podkreślała, że przygotowania do rozmów trwają.
"Przygotowania trwają, spotkanie jest uzgodnione" - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk oskarża władze stolicy o zaniedbania. Chodzi o wciąż nierozstrzygnięty przetarg na wywóz śmieci, a obecne umowy kończą się pierwszego stycznia. "Grozi nam paraliż śmieciowy, Warszawa może być drugim Neapolem, jeśli chodzi o zawalenie odpadami" - ostrzega minister środowiska. Z kolei miasto oskarża ministra o zamykanie kolejnych instalacji do odbioru odpadów ze stolicy.
WIĘCEJ O WARSZAWSKIM KRYZYSIE WS. ŚMIECI PRZECZYTACIE TUTAJ
Sądzę, że działał sam, że jest czarną owcą, ale będzie to wszystko wiadomo po jego przesłuchaniu" - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów, odnosząc się do sprawy Marka Ch., byłego szefa KNF, podejrzanego o korupcję. Na stanowisko szefa KNF rekomendował go prezes NBP Adam Glapiński, który - zdaniem Chojnej-Duch - "na pewno jest w szoku (...), bo ufał swojemu podopiecznemu".
Robert Mazurek poruszył także temat komisji śledczej ds. VAT. Chojna-Duch zdradziła m.in., co prowadziło do powstania gigantycznej luki w VAT.
To nie tylko przepisy, ale cały ciąg zdarzeń po tym. Czyli stosowanie prawa, administracja podatkowa, kontrola skarbowa, orzecznictwo, interpretacje podatkowe zbyt łagodne. To nie tylko prawo polskie, ale i europejskie - wyjaśnia wiceminister finansów w latach 2007-2010.
ROZMOWĘ ROBERTA MAZURKA Z ELŻBIETĄ CHOJNĄ-DUCH PRZECZYTACIE I OBEJRZYCIE TUTAJ>>>
W środę na ulice Warszawy wyjechali protestujący taksówkarze, którzy chcieli zwrócić uwagę na brak przepisów regulujących zasady przewozu osób. Protestowali, bo wśród kierowców zajmujących się nielegalnych przewozem są m.in. osoby niemające prawa jazdy i obcokrajowcy nieposiadający prawa pobytu w Polsce, a osoby zatrudniane są bez umowy, na czarno.
Tymczasem ustawa o transporcie drogowym, nad którą pracuje rząd, nie będzie tak restrykcyjna, jak domagają się taksówkarze - ustalił reporter RMF FM.
Mimo spełniających oczekiwania Brukseli zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, KE nie wycofuje na razie skargi w tej sprawie z Trybunału Sprawiedliwości UE; nie rezygnuje również z procedury z art 7. - wynika ze słów komisarz ds. sprawiedliwości Viery Jourovej.
Komisja śledcza ds. VAT zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego i byłego szefa gabinetu premiera Sławomira Nowaka. Zapowiedział to przewodniczący tej komisji, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała.
Po niejawnym posiedzeniu komisji śledczej ds. VAT Horała powiedział, że komisja zdecydowała, iż wystąpi do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego; dotyczy to czterech obszarów. Pierwsze z nich to jest przekroczenie uprawnień przez pana ministra - wyjaśnił Horała.
Z kolei zarzut skierowany wobec Sławomira Nowaka dotyczy doprowadzenia do strat w mieniu publicznym.
Sztuczna inteligencja może być dużym zagrożeniem dla ludzkości. Samodzielnie myślące maszyny mogą sprowadzić na nas wiele zagrożeń. Zwłaszcza, jeśli chodzi o autonomiczne samochody i wojsko - tak w specjalnym wywiadzie dla RMF FM i Interii mówi Steve Wozniak, jeden z najbardziej znanych inżynierów świata i współtwórca koncernu Apple.
Boję się, że będziemy zbyt polegać na sztucznej inteligencji i że zaufanie jej doprowadzi nas do wielu nieszczęść. Weźmy przykład chociażby autonomicznych samochodów. Wątpię, aby doszło do tego, że samochody będą jeździć w pełni samodzielnie. Pierwsze próby już spowodowały wiele wypadków, a nawet doprowadziły do śmierci. Nie wiem, czy dojdziemy do punktu, w którym ta technologia stanie się wystarczająco bezpieczna - ocenia Wozniak.