Przepisy regulujące nabywanie mieszkań pracowniczych na preferencyjnych warunkach i wyłączające pewną grupę do tego uprawnionych są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wniosek do TK złożył RPO. Jego zdaniem w ustawie zawężono krąg beneficjentów mogących skorzystać z preferencyjnych warunków zakupu mieszkania pracowniczego. Orzeczenie Trybunału jest ostateczne.

W ustawie o preferencyjnym zakupie mieszkań pracowniczych wyłączono grupę osób, które zawarły z zakładem umowę najmu lokalu na czas określony po 11 listopada 1994 r. (12 listopada 1994 r. zlikwidowano pojęcie mieszkań pracowniczych). Osoby, które podpisały taką umowę przed tą datą, mogły się ubiegać o zakup mieszkania na preferencyjnych warunkach (m.in. prawo pierwokupu oraz niska cena). Pozostałe osoby takiej możliwości nie mają.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, złamało to konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej.

Trybunał uznał, że zaskarżone przepisy nie łamią konstytucji. Sędziowie podkreślili, że po 12 listopada 1994 r. wiele innych ustaw dało najemcom mieszkań pracowniczych możliwość ubiegania się o preferencyjne warunki zakupu oraz zmiany umowy najmu z określonej czasowo na czas nieokreślony.

Po 12 listopada 1994 r. umowa najmu mieszkania zakładowego zawierana była na czas określony, tak jak umowa o pracę. Tu chodziło również o zabezpieczenie zakładów pracy - np. żeby ktoś, kto zawierał umowę o pracę na pół roku, nie domagał się nieokreślonego czasowo najmu mieszkania. To po prostu jest tak, że mieszkanie jest na czas pracy - uzasadniała wyrok TK sędzia Jerzy Ciemniewski.

Foto: RMF

14:15