"Nie poprzemy kredytu 0 proc." - napisał na platformie X marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Jak stwierdził, "to jest propozycja dla deweloperów, a nie dla ludzi potrzebujących mieszkania". Jego zdaniem należy wprowadzić "różne formy wsparcia budownictwa społecznego".

Swój wpis dotyczący kredytu "0 procent", którego oficjalna nazwa brzmi "program mieszkaniowy #naStart", Szymon Hołownia zamieścił we wtorek wieczorem na platformie X.

Jak stwierdził marszałek Sejmu, "nie poprzemy kredytu 0 procent". "Nie poprzemy, bo to jest propozycja dla deweloperów, a nie dla ludzi potrzebujących mieszkania. I to jest propozycja, która doprowadzi do jednego: do wzrostu cen mieszkań. Na to nie ma zgody Polski 2050" - zaznaczył lider partii. 

"Znacie efekty wprowadzonego przed wyborami przez PIS programu 'Bezpieczny kredyt 2 proc.'? Średni wzrost cen mieszkań w Polsce o 13 procent! W Warszawie o 2 proc., w Krakowie o 29 procent! I co? Mamy powtórzyć ten scenariusz? Co to za państwo, które zamiast uczyć się na własnych błędach, bezrefleksyjnie je powiela?" - pytał Szymon Hołownia.

Zdaniem marszałka Sejmu, "dziś potrzebujemy programu, który naprawdę będzie wspierał Polki i Polaków chcących kupić własne mieszkanie". "Musi być to propozycja, w której pojawią się różne formy wsparcia budownictwa społecznego. Musimy zacząć budować mieszkania, które mają szansę kupić nie tylko najbogatsi z nas" - dodał.

Bosak: Zawiadomimy CBA ws. projektu kredytu mieszkaniowego "#naStart"

W poniedziałek głos w sprawie projektu programu mieszkaniowego "#naStart" zabrał również lider Konfederacji Krzysztof Bosak.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Bosak stwierdził, że rządowy program kredytu mieszkaniowego "#naStart" budzi "bardzo powszechne, poważne i uzasadnione obawy" oraz doprowadzi do dalszego wzrostu cen mieszkań. Zaznaczył, że szczegóły projektu ustawy pozostają nieznane.

Wicemarszałek Sejmu zauważył, że wprowadzony przez poprzedni rząd program bezpieczny kredyt 2 proc. miał doprowadzić do dwucyfrowych wzrostów (w ujęciu procentowym) cen mieszkań w największych miastach w Polsce.

Zwrócił też uwagę, że Polska stoi na czele krajów z najwyżej oprocentowanymi kredytami hipotecznymi w Europie. Jego zdaniem rządowy projekt ustawy o kredycie naStart problemu tego nie rozwiąże.

My nie mamy w tej chwili kryzysu na rynku nieruchomości polegającego na tym, że nikt nie bierze kredytów. Problem mamy z niedostateczną podażą mieszkań tam, gdzie ludzie chcą mieszkać - mówił Bosak. Jego zdaniem rząd, zamiast ułatwiać proces inwestycyjny, czyli uwalniać tereny i obniżać podatkowanie, zrobi coś przeciwnego - doprowadzi do wzrostu cen nieruchomości, co skutkować miałoby też wzrostem cen na rynku materiałów i usług budowlanych.

Zwrócimy się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o zbadanie sprawy programu kredytu mieszkaniowego #naStart, żeby przyjrzeć się, czy branża deweloperska i sektor bankowy nie miały w tej kwestii nieautoryzowanych kontaktów z rządem, które powodują brnięcie w tę operację mimo powszechnej krytyki - powiedział lider Konfederacji.

Co wiemy o programie "naStart"?

Propozycje dotyczące nowego programu mieszkaniowego "#naStart" Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło w połowie lipca.

Program ten zastąpić ma bezpieczny kredyt 2 proc. i rodzinny kredyt mieszkaniowy, łącząc w sobie finansowe wsparcie w formie dopłat do rat. Wyższa pomoc będzie kierowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Jak zapowiadał początkiem sierpnia minister finansów Andrzej Domański, na jednym z najbliższych posiedzeń Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk będzie przedstawiał "zarówno ten program, jak i inne rozwiązania w obszarze zwiększenia dostępności mieszkań".

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia skumulowanego popytu na kredyty, w ustawie przewidziano "rozwiązania zapewniające równomierny rozkład popytu rynkowego oraz względną ciągłość akcji kredytowej". "Z wyjątkiem pierwszych dwóch kwartałów funkcjonowania nowego programu proponuje się, aby w każdym kwartale po zarejestrowaniu w systemie ewidencji dopłat 15 tys. wniosków o hipoteczny kredyt #naStart złożonych w tym kwartale wraz z wnioskiem o dopłaty do rat kredytu okres przyjmowania nowych wniosków był okresowo wstrzymany, do początku kolejnego kwartału" - przekazano w OSR.