Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce. Zaskoczenia nie ma, bo RPP zdecydowała utrzymać stopy na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna wynosi wciąż 5,75 proc.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję po dwudniowym posiedzeniu.

Wysokość stóp procentowych

Stopa referencyjna wynosi 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa - 6,25 proc., stopa depozytowa - 5,25 proc.

Stopa redyskontowa weksli wynosi nadal 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Ostatni raz RPP zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych rok temu, w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc.

Komunikat RPP

"W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej presji inflacyjnej" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez RPP po posiedzeniu, w którym uzasadniła ona swoją decyzję.

Rada oceniła, że ograniczająco na dynamikę cen konsumpcyjnych oddziałuje także umocnienie kursu złotego, które "jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki".

"W kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje natomiast wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym" - stwierdziła RPP.

Rada uznała, że inflacja jest "istotnie" podwyższana przez wzrost cen energii. Zdaniem jej członków, w najbliższych kwartałach ten czynnik będzie wpływał na wysokość wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym.

"Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii - przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP - inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne" - stwierdziła Rada. 

"Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy" - wskazała też RPP.

RPP podkreśliła, że jej dalsze decyzje będą "zależne od napływających informacji" dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Stwierdziła, że NBP będzie "nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej", w tym "przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie".