W obecnym Sejmie nie ma szans na przegłosowanie aborcji do 12. tygodnia - ocenia realistycznie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w Porannej rozmowie w RMF FM. Minister funduszy i polityki regionalnej odniosła się w ten sposób do różnic w koalicji rządzącej, w tym wewnątrz Trzeciej Drogi.

Żandarmeria Wojskowa zatrzymuje polskich żołnierzy na granicy

W marcu 2024 roku trzech żołnierzy pełniących służbę patrolową na granicy polsko-białoruskiej zostało zatrzymanych i doprowadzonych do prokuratury przez Żandarmerię Wojskową. ŻW interweniowało po odebraniu zgłoszenia od Straży Granicznej.

Sprawa wywołała dyskusję na temat tego, na użycie jakich środków w celu obrony granicy mogą pozwolić sobie polscy żołnierze.

Ludzie powinni wiedzieć, co zdarzyło się na granicy - mówi Pełczyńska-Nałęcz. Zwraca jednak uwagę na fakt, że interweniowała ŻW sprawująca kontrolę nad poczynaniami wojskowych. Żandarmeria Wojskowa, to też są ludzie w mundurach - mówi minister.

Na pytanie, jakie uprawnienia powinny mieć polskie służby, które pilnują granicy, polityk odpowiada: Czy chcemy się stać tym, czego chce Łukaszenka? Żebyśmy zaczęli strzelać do bezbronnych ludzi, kobiet z dziećmi?

Dodaje jednak, że w sytuacjach zagrożenia, gdy żołnierze konfrontują się z uzbrojonym napastnikiem, mundurowi powinni móc użyć broni.

Przyszłość Trzeciej Drogi

Trzecia Droga ma swoje bardzo jasne zobowiązania. Czy to znaczy, że (między PSL i Polską2050) jest pełna zgoda? Absolutnie nie - mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która uważa, że mimo coraz silniejszych sygnałów o rozpadzie koalicji, nic jeszcze nie zostało przesądzone.

Jest debata, będzie zjazd partii, będziemy dyskutować o priorytetach. Nie ma dyskusji wewnątrz Polski 2050 odnośnie zobowiązań wobec wyborców. I chcemy je realizować z PSL - dodaje.

Rozmówczyni Piotra Salaka wyjaśniała, że kwestia związków partnerskich, to nie jest najistotniejszy problem dla wyborców Trzeciej Drogi. To jest elektorat oczekujący na kwestie gospodarcze, edukacji i ochrony zdrowia. Polska 2050 jest za związkami partnerskimi. Różnica wokół związków partnerskich jest w kontekście adopcji dzieci - tłumaczy.

Minister przekazała także, że rozkład głosów w parlamencie zdeterminuje przyszłość projektów aborcyjnych. Patrząc po głosach jest realne przegłosowania powrotu do kompromisu aborcyjnego. Nie ma szans na przegłosowanie aborcji do 12 tygodnia - przyznaje gość RMF FM.

Opracowanie: