Ewa Leniart jest jedną z czterech osób, które ubiegają się o prezydenturę Rzeszowa. Jej hasło wyborcze to "Rzeszów ma moc". Kim jest i jaki ma program?
Ewa Leniart urodziła się 27 sierpnia 1976 r. w Dylągówce. W latach 1995-2000 studiowała na Wydziale Prawa Filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Rzeszowie. W 2014 r. obroniła doktorat na Uniwersytecie Śląskim na podstawie rozprawy pod tytułem: "Usiłowanie usunięcia organów władzy państwowej i usiłowanie zmiany ustroju państwa w orzecznictwie Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie w latach 1946-1955". Jest nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W 2000 roku Ewa Leniart rozpoczęła pracę w Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Rzeszowie. Od grudnia 2005 r. do stycznia 2007 r. pełniła funkcję koordynatora, a następnie dyrektora Gabinetu Wojewody w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Od 1 lutego 2007 r. do 8 grudnia 2015 r. pełniła funkcję dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
"Podejmowałam szereg inicjatyw związanych z propagowaniem wiedzy o historii najnowszej Rzeszowszczyzny i Polski, w tym m.in. jako pierwszy Oddział IPN Rzeszów wydał komiksy historyczne, mając na celu przybliżenie w ten sposób trudnych zagadnień z najnowszej historii ludziom młodym. W lutym 2010 r. została zorganizowana uroczystość poświęcona uhonorowaniu wysokimi odznaczeniami państwowymi Polaków, którzy w czasie II wojny światowej pomagali Żydom. Wsparłam budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej imienia Józefa i Wiktorii Ulmów w Markowej" - wylicza na swojej stronie internetowej Ewa Leniart.
W latach 2015 - 2019 Ewa Leniart była wojewodą podkarpackim. W ostatnich wyborach parlamentarnych została wybrana na Posła RP IX kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości. Zdobyła 36305 głosów.
13 stycznia 2020 r. premier Mateusz Morawiecki ponownie powołał Ewę Leniart na stanowisko wojewody podkarpackiego.
Ewa Leniart kandyduje na prezydenta Rzeszowa pod hasłem "Rzeszów ma moc". Jak tłumaczyła, oznacza ono przede wszystkim wielką determinacje z jej strony jako kandydata na prezydenta miasta. Chcę, aby wszystkim - niezależnie od przekonań politycznych, niezależnie od oczekiwań - dobrze się w tym mieście mieszkało - podkreśliła.
To także moc do tego, aby przyśpieszyć wszędzie tam, gdzie pojawił się problem ze strony poprzedników w dążeniu do wyznaczonych celów - zapowiedziała. Jej zdaniem, to także moc, "by tworzyć wspólny dom, Rzeszów taki, w którym jest zielony ład, sprawna komunikacja i w którym jest wypełnione tętniącym życiem społeczeństwo".
Ewa Leniart jest popierana przez Prawo i Sprawiedliwość, ale powołała swój własny komitet wyborczy - Wspólny Dom Rzeszów. Polityka jest ważna, natomiast w przypadku wyborów samorządowych ważne są osobowości i determinacja do realizacji konkretnego programu, który kandydat proponuje swoim wyborcom - tłumaczyła w rozmowie z PAP. Z moich rozmów z mieszkańcami Rzeszowa wynika, że w kontekście wyborów samorządowych polityka krajowa nie jest dla nich najważniejsza. Mówią, że prezydent miasta ma reprezentować mieszkańców, czyli tych, którzy go wybierają i preferencje polityczne nie mają dla nich kluczowego znaczenia - zauważyła.
Wybory to taki festiwal, gdzie szansę na zaprezentowanie mają różni kandydaci, na tym polega demokracja. Wierzę, że mieszkańcy wybiorą mądrze, bo przyszłość mojego miasta jest dla mnie bardzo ważna i zależy mi, żeby to miasto było w dobrych rękach. Głęboko wierzę, że Rzeszowianie to mądrzy, rozważni ludzie, którzy wiedzą, jak wybrać najlepszego kandydata i zrobią to 9 maja - zapewniła Leniart w rozmowie z PAP.