Kryzysowa sytuacja po angielskiej stronie kanału La Manche: po nagłej decyzji Francji o niewpuszczaniu samochodów jadących z Wielkiej Brytanii uwięzione zostały tam tysiące kierowców ciężarówek - w tym wielu Polaków. Paryż podjął tę decyzję w obawie przed rozprzestrzeniającą się na Wyspach nową, bardziej zaraźliwą odmianą koronawirusa. Wieczorem Brytyjczycy i Francuzi ogłosili zawarcie porozumienia ws. przywrócenia ruchu przez kanał La Manche. Skuteczność swoich szczepionek przeciwko nowej mutacji sprawdzają Pfizer i Moderna. W Unii Europejskiej trwają tymczasem przygotowania do rozpoczęcia 27 grudnia operacji szczepień. W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepieni będą pracownicy służby zdrowia: do tej pory zgłosiła się jednak niespełna jedna trzecia wszystkich wykonujących zawody medyczne w naszym kraju.
* Resort zdrowia poinformował dzisiaj o 7 192 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 309 chorych na Covid-19. Aktualny bilans pandemii w naszym kraju to 1 214 525 potwierdzonych zakażeń i 25 783 ofiary śmiertelne.
* Duże placówki, jak Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie czy Uniwersytecki w Krakowie, ale i małe, jak szpitale w Sanoku czy Kutnie, znalazły się na liście 73 lecznic, w których 27 grudnia należy spodziewać się pierwszych szczepień personelu medycznego przeciwko Covid-19. PEŁNĄ LISTĘ placówek publikujemy TUTAJ >>>>
* Wielu Polaków mieszkających na co dzień na Wyspach nie wróci do kraju na święta. Od północy obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii. Ci, którzy zdążyli przyjechać do kraju, mogą wykonać darmowe testy na koronawirusa.
* Tysiące kierowców ciężarówek - w tym wielu Polaków - utknęły w Wielkiej Brytanii po nagłej decyzji Francji o całkowitym wstrzymaniu przewozów drogowych z tego kraju.
"Stoję tu już 36 godzin. Zero toalet, zero pomocy, zero informacji. Polski rząd się nami nie interesuje. Armagedon się tutaj dzieje" - relacjonował w rozmowie z RMF FM uwięziony po angielskiej stronie kanału La Manche pan Grzegorz.
Po południu na spotkaniu ministra infrastruktury z transportowcami zapadła decyzja o pomocy dla polskich kierowców. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>
Wieczorem natomiast Brytyjczycy poinformowali o zawarciu z Francuzami porozumienia ws. przywrócenia ruchu przez kanał La Manche. O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>
* Pfizer i Moderna sprawdzą, czy produkowane przez nich szczepionki przeciw Covid-19 są skuteczne również w przypadku nowej, bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa, odkrytej w Wielkiej Brytanii. WIĘCEJ przeczytasz TUTAJ >>>>
* Ugur Sahin, szef koncernu BioNTech - który we współpracy z firmą Pfizer opracował szczepionkę Comirnaty - poinformował, że w razie potrzeby szczepionka może zostać dostosowana do nowej odmiany koronawirusa w ciągu 6 tygodni. PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>>>
* Rząd opublikował rozporządzenie ws. obostrzeń, które obowiązywać będą w naszym kraju od 28 grudnia: o szczegółach PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>
* Na RMF 24 transmitowaliśmy dla Was debatę ekspertów nt. szczepionki przeciwko Covid-19 i programu szczepień: dyskusję możecie obejrzeć TUTAJ >>>>
Komisja Europejska opublikowała polskojęzyczne druki informacyjne szczepionki przeciwko COVID-19 - przekazał prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.
Komisja Europejska w poniedziałek wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech. Szczepienia w UE mają rozpocząć się w dniach 27-29 grudnia. To pierwsza szczepionka na Covid-19 dopuszczona do obrotu w UE. Decyzja jest konsekwencją zaleceń Europejskiej Agencji Leków (EMA), która zdecydowała wcześniej w poniedziałek o warunkowej autoryzacji szczepionki Pfizer i BioNTech przeciw Covid-19.
Jak przekazał we wtorek na Twitterze Grzegorz Cessak, Komisja Europejska opublikowała polskojęzyczne druki informacyjne szczepionki przeciwko COVID-19 Comirnaty firmy Pfizer/Biontech po weryfikacji ekspertów.
Dokument liczący 34 strony jest dostępny pod adresem: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2020/20201221150522/anx_150522_pl.pdf.
Z powodu nowej odmiany koronawirusa od 26 grudnia w całej Szkocji, z wyjątkiem wysp, obowiązywać będzie najwyższy stopień restrykcji epidemicznych - ogłosiła we wtorek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon. Dodała, że być może konieczne będzie ich zaostrzenie.
Pomimo trwającego w Niemczech lockdownu, berlińczycy mogli do tej pory wyjeżdżać na krótko do Polski, na przykład na zakupy. Teraz władze landu Berlin zdecydowały, że po wyprawach zakupowych za Odrę konieczna będzie 10-dniowa kwarantanną po powrocie - informuje we wtorek portal rbb24.
W ciągu ostatnich 24 godzin w szpitalach we Francji na Covid-19 zmarło 386 chorych; zarejestrowano 11 795 nowych zakażeń. Szczepienia przeciwko koronawirusowi nie będą obowiązkowe - zapewnił we wtorek minister zdrowia Francji Olivier Veran.
We Francji od początku pandemii na koronawirusa zmarło 61 702 chorych, a zakaziło się 2 490 946 osób - poinformowała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
4,4 proc. wynosi obecnie odsetek testów pozytywnych na obecność SARS-CoV-2 - podała SPF, przypominając, że we Francji przeprowadzana jest rekordowa liczba testów. W piątek przeprowadzono ich 500 tys.
Maseczki pomagają ograniczyć zasięg koronawirusa, ale bez utrzymywania społecznego dystansu mogą nie wystarczyć do przeciwdziałania zakażeniu - piszą na łamach czasopisma "Physics of Fluids" naukowcy z New Mexico State University.
Ich badania pokazują, że niezależnie od materiału, z którego wykonane są zwykłe, niemedyczne maseczki, osoba zakażona może emitować na odległość do 2 metrów wystarczająco dużo zawierającego koronawirusa aerozolu, by zakazić innych.
Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny, po raz kolejny nieszablonowo zachęca do prozdrowotnych zachowań. Tym razem w nagraniu "Fiddler Gisu on the Roof" do melodii z musicalu "Skrzypek na dachu" edukuje o celowości szczepień przeciw Covid-19.
"Jestem gotów się zaszczepić, oczywiście, i wezmę udział Narodowym Programie Szczepień - deklaruję to jasno i wyraźnie" - oświadczył w rozmowie z Polsat News prezydent Andrzej Duda.
Od północy obywatele państw Unii Europejskiej będą mogli wjechać do Francji z Wielkiej Brytanii pod warunkiem okazania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż przed 72 godzinami: o takim rozstrzygnięciu ws. przywrócenia ruchu przez kanał La Manche poinformował francuski rząd.
Wielka Brytania osiągnęła porozumienie z Francją ws. przywrócenia ruchu przez kanał La Manche. Po wcześniejszej nagłej decyzji Paryża o niewpuszczaniu jadących z Wielkiej Brytanii samochodów na Wyspach uwięzione zostały tysiące kierowców ciężarówek - w tym wielu Polaków. Francuzi zdecydowali się na ten krok w obawie przed rozprzestrzeniającą się w Wielkiej Brytanii nową, bardziej zaraźliwą odmianą koronawirusa.
"Takich danych (dot. liczby upadłych firm) nie ma, ale słyszymy, że trudności są duże w tych branżach, które były zamknięte na wiosnę, a teraz są ponownie zablokowane" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.
Jak dodał, dla niektórych branż "jesienny lockdown (...) może być gwoździem do trumny - tym bardziej teraz, gdy ogłoszono, że do 17 stycznia w zasadzie wszystko będzie zamknięte".
Wyliczył, że najgorzej mają się: gastronomia, turystyka, branża ślubna i branża fitness.
"Czynimy wszystko, aby decyzja władz francuskich (o niewpuszczaniu do Francji samochodów jadących z Wielkiej Brytanii - przyp. RMF) została zmodyfikowana tak, aby transport ciężarowy, zwłaszcza ruch tranzytowy, został otwarty, co umożliwi polskim kierowcom powrót do kraju. (...) Mamy zapewnienie, że jeszcze dziś rząd francuski powinien wydać decyzję w tej sprawie" - oświadczył prezydent Andrzej Duda w nagraniu wideo opublikowanym na Twitterze: