Komisja Europejska zdecydowała o dopuszczeniu szczepionki Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19 na unijny rynek: operacja szczepień ma wystartować w Unii Europejskiej 27 grudnia. Amerykanie rozpoczęli tymczasem szczepienie przeciw Covid-19 drugim preparatem: szczepionką Moderny. Wielka Brytania mierzy się z nową, bardziej zaraźliwą odmianą koronawirusa, a wiele krajów zamyka się na podróżnych z Wysp, by zablokować rozprzestrzenianie się mutacji. Zamknięte dla samolotów z Wielkiej Brytanii zostają również polskie lotniska. Najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie zbieramy dla Was w aktualizowanym na bieżąco raporcie dnia!
* Komisja Europejska dopuściła szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19 do obrotu na unijnym rynku. Wcześniej preparat został zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>
* Europejska Agencja Leków o szczepionce Comirnaty: Korzyści są większe niż ryzyko. Najczęstsze działania niepożądane - zwykle łagodne lub umiarkowane. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>
* Do Polski pierwsza partia szczepionki Comirnaty - 10 tysięcy dawek - dotrzeć ma 26 grudnia. Dzień później możliwe będzie rozpoczęcie operacji szczepień: o tym, jak będzie wyglądał ten pierwszy krok, piszemy TUTAJ >>>>
* Amerykanie rozpoczęli tymczasem szczepienie przeciw Covid-19 drugim preparatem: szczepionką Moderny.
* O 4 633 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 77 chorych na Covid-19 poinformowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii wykryto w Polsce 1 207 333 zakażenia, a zmarło 25 474 chorych.
* W związku z odkryciem nowej, bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa kolejne państwa zamykają się na podróżnych z Wielkiej Brytanii. W Polsce do 6 stycznia 2021 roku obowiązywać będzie zakaz lądowania samolotów z Wysp. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ >>>>
* W związku z zawieszeniem połączeń lotniczych z Wielką Brytanią i ograniczeniami w transporcie drogowym Poczta Polska zawiesiła do odwołania przyjmowanie wszelkich przesyłek do tego kraju.
* W Polsce, jak informuje rząd, nie potwierdzono dotąd obecności nowej odmiany koronawirusa.
* Nowy szczep koronawirusa: o wszystkim, co w tej chwili wiadomo na jego temat, piszemy TUTAJ >>>>
* Na całym świecie wirusa SARS-CoV-2 wykryto dotąd u 76 mln ludzi. Zmarło 1,7 mln z nich.
Na koniec poniedziałku zapraszamy Was do wysłuchania podcastu Podsumowanie dnia w RMF FM, gdzie nasz dziennikarz - Bogdan Zalewski zebrał wszystkie najistotniejsze informacje.
Następny raport na temat sytuacji w związku z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie już we wtorek!
Rząd holenderski poinformował w poniedziałek, że postanowił wstrzymać wszystkie loty pasażerskie z RPA ze skutkiem natychmiastowym. Zakaz lotów będzie obowiązywał co najmniej do 1 stycznia.
Wyjątek uczyniono dla lotów z personelem medycznym, dozwolone też są loty transportowe.
W Irlandii rozpoczęła się już trzecia fala pandemii Covid-19, a szybko rosnące tempo nowych zachorowań jest bardzo poważnym problemem - oświadczyli w poniedziałek wyżsi rangą urzędnicy służby zdrowia.
Ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek wieczorem, że w ciągu ostatniej doby nie zarejestrowano żadnego nowego zgonu z powodu Covid-19, ale wykryto 727 nowych zakażeń SARS-CoV-2. To drugi dzień z rzędu, gdy przekroczony jest poziom 700 infekcji.
Wyraźnie widać, że znajdujemy się obecnie w trzeciej fali tej pandemii z szybko rosnącą liczbą przypadków - powiedział prof. Philip Nolan, szef zespołu modeli epidemicznych w radzie ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET). Naczelny lekarz kraju Tony Holohan zwrócił uwagę, że zaczęła się ona znacznie szybciej niż druga fala, i wezwał do przestrzegania zaleceń. "To naprawdę ważne, aby ludzie zostali w domu. Sytuacja zmieniła się i zmienia się bardzo, bardzo szybko" - podkreślił.
Amerykański prezydent elekt Joe Biden został w poniedziałek zaszczepiony przeciwko koronawirusowi. Drugą dawkę preparatu Pfizera otrzymać ma za trzy tygodnie, jeszcze przed zaplanowaną na 20 stycznia prezydencką inauguracją.
Oznaczać to będzie pełną możliwą do zapewnienia przez szczepionkę odporność przed zaprzysiężeniem Demokraty na 46. prezydenta USA. Z racji na wiek przyszłego przywódcy USA (78 lat) znajduje się on w grupie podwyższonego ryzyka.
We Francji 25 201 pacjentów jest obecnie hospitalizowanych z powodu infekcji Covid-19, a 1284 osoby zostały przyjęte w ciągu ostatnich 24 godzin - podaje Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Na oddziałach intensywnej terapii hospitalizowanych jest 2737 pacjentów, z których 179 zostało przyjętych w ciągu ostatnich 24 godzin.
Od początku pandemii we Francji zmarło na Covid-19 60 900 osób, odnotowano 2 479 141 przypadków zakażenia koronawirusem.
We Francji sytuacja jest "krucha i niepewna" - stwierdził w poniedziałek minister zdrowia Olivier Veran. Szef resortu poinformował także w poniedziałek, że pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19 zostaną podane we Francji w niedzielę, w dniu uruchomienia w Unii Europejskiej szczepień.
W związku z zawieszeniem połączeń lotniczych z Wielką Brytanią i ograniczeniami w transporcie drogowym Poczta Polska zawiesiła do odwołania przyjmowanie wszelkich przesyłek do tego kraju.
Zakaz organizacji wypoczynku w czasie szkolnej przerwy świątecznej wprowadza opublikowane dzisiaj w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
W okresie ferii zimowych dopuszcza się natomiast m.in. organizację wypoczynku w miejscu zamieszkania dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej.
Od wtorku 22 grudnia do 6 stycznia 2021 roku obowiązywać będzie zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii: przepisy w tej sprawie wprowadza opublikowane właśnie w Dzienniku Ustaw rządowe rozporządzenie.
Decyzja o zablokowaniu lotów z Wysp jest pokłosiem pojawienia się w Wielkiej Brytanii nowej, bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa.
Nowy, bardziej zakaźny szczep koronawirusa - nazwany 501.V2 - powoduje nasilanie się epidemii w Republice Południowej Afryki.
Co istotne, szczep wykryty w RPA jest inny niż nowy typ koronawirusa rozprzestrzeniający się w Wielkiej Brytanii.
Jak powiedział dziennikarzom prof. Salim Abdool Karim, szef komisji doradczej rządu RPA, wariant 501.V2 jest obecnie w tym kraju diagnozowany częściej niż "zwykły" koronawirus.