Murarze i tynkarze dodani do rządowej listy zawodów, w których brakuje wykonawców. Mowa o Wielkiej Brytanii ponad 3 lata od wprowadzenia brexitu.

Umieszczenie tych zawodów na rządowej liście może zwiastować zmianę w polityce imigracyjnej Zjednoczonego Królestwa. Jeśli do niej dojdzie, murarze, tynkarze, stolarze i dekarze z krajów Unii Europejskiej będą otrzymywać wizy pracownicze na preferencyjnych zasadach. Byłoby to dobrą wiadomością dla ludzi szukających po brexicie zatrudnienia na Wyspach.

Lista zawodów deficytowych nie obejmuje na razie hotelarstwa i restauratorstwa. W tych sektorach przemysłu pracuje najwięcej Europejczyków.

System naczyń połączonych

Rząd nazywa ten ranking "Listą Wykwalifikowanych Pracowników", którzy mogą otrzymać wizę i podjąć zatrudnienie na Wyspach. W rzeczywistości nie jest ona uzależniona od posiadanych umiejętności, a od potrzeb rynku.

Taka wiza wydawana jest na 5 lat. Upoważnia do podjęcia pracy i sprowadzania rodziny, a po upływie tego czasu można starać się o prawo stałego pobytu. Trzeba też znać język angielski i zdać odpowiedni egzamin.

Ne można natomiast ubiegać o świadczenia socjalne (w tym o emerytury) ani zmieniać pracodawcy, który widnieje na wniosku o wizę.

Opracowanie: