Decyzja sądu o zwolnieniu z aresztu Katarzyny W., nie oznacza, że prokuratura nie miała podstaw, by stawiać jej zarzut zabicia półrocznej córki - twierdzi rzeczniczka prokuratury okręgowej w Katowicach. Podkreśla, że mimo decyzji o zwolnieniu z aresztu sąd właściwie podzielił przekonanie śledczych, że istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Katarzynę W. zbrodni.
Rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek zaznaczyła, że gdyby sąd miał inne zdanie w tej kwestii, nie mógłby zastosować żadnych środków zapobiegawczych. Sąd podzielił przekonanie Prokuratury, że istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzaną tego czynu. Sąd dał temu wyraz zarówno w uzasadnieniu swego orzeczenia, jak i podejmując decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanej innych środków zapobiegawczych w miejsce tymczasowego aresztowania - stwierdziła.
Uchylając areszt dla Katarzyny W. sąd uzasadniał swoją decyzję m.in. tym, że jest kilka opinii biegłych co do okoliczności śmierci dziecka i że są one sprzeczne. Nieoficjalnie nasza reporterka dowiedziała się jednak, że uduszenie to jedyna przyczyna śmierci Magdy, jaką śledczy biorą obecnie pod uwagę. Można domniemywać, że nie byłoby zarzutu zabójstwa dla Katarzyny W., gdyby do uduszenia doszło bez udziału osób trzecich.
Katarzyna W. z Sosnowca, podejrzana o zabójstwo swojej półrocznej córki Magdy, wyszła na wolność. Sąd uznał, że choć istnieje duże prawdopodobieństwo, iż popełniła zbrodnię i może jej grozić surowa kara, nie jest to wystarczająca przesłanka do stosowania aresztu. Orzekł wobec niej tylko dozór policji i zakaz opuszczania kraju.
Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił decyzję sądu rejonowego o aresztowaniu podejrzanej o zabójstwo swej córeczki Katarzyny W., zamieniając go na dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Zażalenie na aresztowanie złożył adwokat kobiety. Matka półrocznej Magdy ma się zgłaszać na komendę miejską policji w Sosnowcu trzy razy w tygodniu i zawiadamiać o ewentualnym wyjeździe i terminie powrotu.
Uchylając areszt, sędzia Tomasz Salachna wyjaśniał, że jest duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Katarzynę W. zarzucanej jej zbrodni i może jej grozić surowa kara, ale nie są to wystarczająco mocne argumenty, by nie była na wolności. Sąd uznał, że nie można mówić o uzasadnionej obawie matactwa, brak też przesłanek, że podejrzana będzie nakłaniała świadków do fałszywych zeznań.
22-letnia Katarzyna W. została aresztowana od 13 lipca, kiedy katowicka prokuratura - na podstawie opinii biegłych - zmieniła stawiane jej zarzuty z nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka na zabójstwo. Sąd I instancji uznał za prawdopodobne, że podejrzana dopuściła się tej zbrodni i zdecydował o jej aresztowaniu na trzy miesiące.
Poza zabójstwem kobiecie zarzuca się też zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie oraz tworzenie fałszywych dowodów, by skierować postępowanie przeciwko innej osobie. Według nieoficjalnych informacji, podejrzana nie przyznaje się do zabójstwa dziecka, obstając przy wersji o nieszczęśliwym wypadku. W lutym Katarzyna W. była już przez kilkanaście dni aresztowana - wówczas wyszła na wolność dzięki decyzji sądu II instancji.
Mała Magda była poszukiwana od 24 stycznia. Początkowo jej matka twierdziła, że dziewczynka została porwana z wózka po tym, jak ona sama została zaatakowana na ulicy i straciła przytomność. Półtora tygodnia później Katarzyna W. przyznała, że dziecko nie żyje. Jak twierdziła, dziewczynka wyślizgnęła jej się z rąk i uderzyła główką o próg w mieszkaniu. Kobieta miała zaś ukryć zwłoki w panice i ze strachu. Faktycznie, ciało dziecka odnaleziono w zrujnowanym budynku w Sosnowcu.
Prokuratura postawiła Katarzynie W. zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. 15 lutego, w dniu pogrzebu swojej córki, kobieta opuściła areszt.
Pod koniec marca prokuratura postawiła kobiecie jeszcze dwa dodatkowe zarzuty. Dotyczyły one zawiadomienia organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie i tworzenia fałszywych dowodów.
Nieco wcześniej, na jednej z konferencji prasowych, śledczy poinformowali, że nie wykluczają celowego pozbawienia małej Magdy życia, a także tego, że ktoś pomagał matce dziecka przynajmniej w ukryciu zwłok.