Na Śląsku, skąd pochodzę, kiedy ktoś nie mógł odpowiedzieć na pytanie o godzinę, zawsze słyszał nieco złośliwy komentarz: "Zegarka na komunię nie dostałeś?". To właśnie komunia była tym przełomowym momentem, kiedy młody człowiek dostawał swój pierwszy "czasomierz". Dodam, że sam dostałem wtedy... rower, ale braki od tego czasu udało mi się nadrobić. Dziś więc chciałem napisać kilka słów o zegarkach.

REKLAMA

Na decyzję o wyborze odpowiedniego zegarka wpływa kilka czynników. Po pierwsze, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie w zegarku będziemy chodzić i do jakich ubrań będzie dodatkiem. "Do pracy" najlepiej wybrać skromny zegarek - z prostą tarczą, raczej ze srebrną niż złotą kopertą i na czarnym, skórzanym pasku. Taki zegarek będzie najlepszym wyborem, gdy na co dzień chodzimy w garniturze. Alternatywę stanowią zegarki na srebrnej, metalowej bransolecie. W tym wypadku również lepiej wybrać mniej skomplikowany model i bardziej "elegancki" niż "sportowy".

A "po pracy"? (Albo do pracy, jeśli nie mamy obowiązku przestrzegać sztywnych zasad dress code’u). Tutaj pole do popisu jest o wiele większe, a do wyboru mamy całą gamę zegarków sportowych (np. nurki, piloty, chronografy) na paskach skórzanych, metalowych, wykonanych z materiału czy kauczuku. Takie zegarki będą pasować do dżinsów i tzw. sportowych stylizacji. Zegarek typu "cebula" - na parcianym pasku - do garnituru będzie pasował jak kwiatek do kożucha.

Ważne kryterium to cena. Uczestnik jednego z moich szkoleń zapytał kiedyś, ile powinno się wydać na zegarek. Słyszał bowiem, że maksymalnie trzykrotność swojej miesięcznej pensji. Cóż, nie da się tego tak wyliczyć... Koszt zegarka musi być sumą własnych możliwości finansowych i poczucia estetyki. Cena nie może też wpływać na komfort użytkowania. Co to znaczy? Jeśli kupimy zegarek, który przerasta nasze możliwości finansowe, to pierwsza rysa przyprawi nas o zawał serca, zaś utrata zegarka najprawdopodobniej doprowadzi do zgonu...

Zegarek dla mężczyzny, to oprócz spinek do mankietów i obrączki jedyna biżuteria. Można więc na taki zakup przeznaczyć nieco więcej pieniędzy. Z drugiej strony, młody menedżer z zegarkiem bardzo drogiej marki na nadgarstku w oczach innych mógłby ujść za miłośnika podróbek... Tak czy inaczej, dobry zegarek to zakup na długo, na pewno nie na jeden sezon. Współcześnie mamy tak duży wybór zegarków, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie (od 100 do 100 000 złotych).

Dodajmy w tym miejscu, skoro mowa o biżuterii, że zegarek powinno się dopasować do reszty dodatków. Jeśli mężczyzna ma srebrny zegarek, to powinien też wybrać spinki w takim kolorze. Jeśli panie posiadają większość złotych pierścionków, to wtedy lepiej kupić zegarek ze złotą kopertą.

Modny czy klasyczny? Moda mija, a klasyka trwa. Podobnie własny, starannie wypracowywany styl. I niech to będzie odpowiedź na to pytanie. Będzie to dotyczyło również zegarków elektronicznych. Bum na nie doprowadził swego czasu prawie do kryzysu tradycyjnego zegarmistrzostwa. Na szczęście wszystko wróciło do normy...

"Szwajcarski zegarek" to wciąż synonim najlepszego czasomierza. Na tarczach takich zegarków znajduje się informacja "Swiss made" i oznacza, że przynajmniej 50 proc. części w mechanizmie zostało wyprodukowanych w Szwajcarii oraz że to właśnie w tym państwie odbył się montaż, wykończenie i kontrola jakości przedmiotu.

O zegarek trzeba dbać. Polega to nie tylko na tym, by od czasu do czasu go przetrzeć i wyczyścić. Skórzany pasek można konserwować przy użyciu specjalnych impregnatów. Zegarki automatycznym raz na jakiś czas należy oddać do zegarmistrza, który m.in. nasmaruje mechanizm. W zegarkach kwarcowych co jakiś czas należy wymienić baterię. Drobne zarysowania można wypolerować.

O czym warto wiedzieć, czyli mały słowniczek

Zegarek kwarcowy posiada mechanizm, który działa dzięki energii z baterii.

Zegarek automatyczny posiada z kolei mechanizm, który do odmierzania czasu wykorzystuje naturalny ruch ręki, na której noszony jest zegarek. Takie zegarki mają rezerwę chodu (np. 32 godziny). To tzw. zegarek z duszą.

Zegarek mechaniczny wymaga ręcznego nakręcenia.

Koperta to część zegarka, w której umieszczony jest mechanizm. Najczęściej jest okrągła, ale może też mieć inne kształty (prostokąt, beczka).

Pod szkłem (hesalitowym, mineralnym, szafirowym) znajduje się tarcza.

Na tarczy widać indeksy, czyli graficzne odpowiedniki godzin (najczęściej to cyfry arabskie lub rzymskie) oraz wskazówki.

Z boku zegarka mamy koronkę, przy pomocy której ustawiamy godzinę i np. datę. W tym miejscu mogą znajdować się również przyciski funkcyjne, np. do uruchomienia stopera.

Komplikacje - dodatkowe funkcje zegarka, np. stoper, wieczny kalendarz, wskazanie faz księżyca itd.

Dekiel - spodnia część zegarka. Zamyka i zabezpiecza mechanizm. Czasem ma szkiełko, które umożliwia obserwowanie pracy mechanizmu.

* * *

Udanego weekendu!