Świnoujście, Dziwnów, Międzyzdroje i Wolin będą wspólnie poszukiwać nowych źródeł wody na wyspie Wolin. Ma to zapobiec powtórce wydarzeń z przeszłości, kiedy w latach 80. ubiegłego wieku czterdziestotysięczne Świnoujście często miało problemy z dostawami wody. Mieszkańcy wyższych pięter bloków mieli suche krany.
W dzielnicy Warszów położonej na wyspie Wolin silnie rozwija się przemysł, powstaje gazoport. Trzeba coraz więcej wody a miasto ma tylko dwa ujęcia i już pojawiają się pierwsze sygnały że wody zaczyna brakować. Dlatego wyspiarskie gminy zawarły porozumienie i wspólnie jak najszybciej chcą precyzyjnie zlokalizować podziemne jej źródła w okolicy miejscowości Kodrąbek w centralnej części Wolina o których na razie wiadomo tyle, że są.
Nie wiemy natomiast ile tej wody jest i jakiej jest jakości, a to są podstawowe pytania, na które musimy znaleźć odpowiedź zanim wydamy niemałe pieniądze na budowę i eksploatację wodociągów - mówi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
Konieczne sa badania hydrogeologiczne. Jeżeli okaże się, że ilość wody zabezpieczy potrzeby wszystkich uczestników projektu, powstanie niezbędna infrastruktura - stacje pomp, uzdatniania i wreszcie wodociąg. Gminy chcą, by rury z wodą biegły wzdłuż rury z gazem którą spółka Gazsystem będzie kładła przez Woliński Park Narodowy. Rurą popłynie gaz z terminala LNG. Dzięki temu inwestycja będzie tańsza, a obciążenie środowiska będzie minimalne.