Po wakacyjnie przerwie od Tykocina rozpoczęliśmy nasz cykl Twoje Miasto w Faktach RMF FM. To blisko 600-letnie podlaskie miasto jest najstarszym i najpiękniejszym zespołem urbanistycznym historycznego Podlasia.
Gmina Tykocin położona jest nad rzeką Narew, częściowo na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego i na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Wszystko to sprawia, że tereny wokół miasta są pod względem przyrodniczym unikalne w skali kraju. Sam Tykocin to najstarszy i najpiękniejszy zespół urbanistyczny na Podlasiu. Przed laty historycy wypowiadali się o nim jako o "dalekim tchnieniu Placu Świętego Piotra w Rzymie". Znane jest też określenie "Podlaski Kazimierz".
Tykocin to miasto, gdzie przebywali wielokrotnie w dawnych czasach królowie oraz książęta polscy. Duża liczba zabytków, a przede wszystkim zachowany oryginalny układ przestrzenny miasta, z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej, z oryginalną synagogą (muzeum) powoduje, że miasto jest coraz częściej odwiedzane przez turystów z kraju i zagranicy. Tykocin prawa miejskie otrzymał w 1425 roku. Po śmierci ostatniego z rodu litewskiego Gasztołdów miasto przeszło pod władzę króla Zygmunta Starego. Tykocin stał się wtedy centrum i siedzibą podlaskich dóbr królewskich. W tamtejszym zamku umieszczony był arsenał Rzeczypospolitej, skarbiec m.in. ze słynnymi arrasami i biblioteką królewską. Po wygaśnięciu dynastii Jagiellonów do 1661 roku miasto pozostało królewszczyzną, żeby później trafić w ręce Stefana Czarnieckiego. Czarniecki odbudował wtedy zniszczony w czasie potopu szwedzkiego zamek i umieścił w nim swój osobisty skarbiec. Z polecenia prawnuka Stefana Czarneckiego w 1763 roku postawiono na rynku głównym pomnik słynnego hetmana.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Oprócz wspomnianego już pomnika Stefana Czarneckiego, który jest prawdopodobnie drugim po Kolumnie Zygmunta najstarszym pomnikiem świeckim w Polsce, w Tykocinie jest co oglądać. W mieście znajduje się ponad sto zabytków. Trzeba zobaczyć m.in. Kościół Trójcy Przenajświętszej zbudowany w latach 1740-1750, Klasztor Bernardynów (1771-1790), Dworek Administratora (XVIII w.), odbudowany Zamek z XVI wieku, Wielką Synagogę (1642), Dom Talmudyczny (XVIII wiek), Alumnat (początek XVII wieku), Pomnik Orła Białego (1982 rok), Cmentarz żydowski (1522 rok), Grób zbiorowy Żydów tykocińskich wymordowanych w dniach 25-26 sierpnia 1941 roku.
Jako że Tykocin jest pięknie położonym miastem, chętnie tereny te odwiedzają bociany. Pod miastem znajduje się Pentowo - Europejska Wieś Bociania. To tytuł przyznany w 2001 roku przez niemiecką fundację Euronatur. Tytuł ten przyznawany jest tylko jednemu takiemu miejscu w kraju. Historia bocianów zaczęła się od huraganu w 1992 roku, który przeszedł nad Pentowem i zniszczył bardzo dużo drzew na terenie majątku. Drzewa te, w połowie pourywane, połamane stały się idealnym miejscem dla bocianów, które co roku na ich wierzchołkach i konarach dobudowywały gniazda. Gdy zajęły wszystkie drzewa, przeniosły się na budynki i słupy.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video