Wodzisław Śląski, Tykocin, Szubin, Pyrzyce, Turek, a może Wieluń? To Wy zdecydujecie, skąd nadamy pierwsze po wakacjach Twoje Miasto w Faktach RMF FM! Do wybranej przez Was miejscowości już w sobotę przyjedzie żółto-niebieski wóz satelitarny. Do czwartkowego południa czekamy na Wasze głosy w sondzie. Zapraszamy!
Do Wielunia w Łódzkiem zaprasza nas pan Michał. To tutaj spadły pierwsze bomby o 4:45 - 1 września 1939 rozpoczynając II wojnę światową - pisze nasz słuchacz. Historia miasta związana jest także z Bursztynowym Szlakiem. Warto zobaczyć pozostałości wieluńskich murów obronnych i młyn "Amerykanka" z początków XX wieku.
Zabytków nie brakuje też w Pyrzycach w Zachodniopomorskiem. To miasto nazywane przed wiekami spichlerzem Pomorza Zachodniego, ze względu na rozwój rolnictwa i bardzo żyzne gleby. Dziś może się pochwalić fortyfikacjami, których budowę rozpoczęto w XIII wieku. Liczą ponad 2200 metrów długości. Przyciągają szczególnie liczne baszty. Świeżym powietrzem można natomiast odetchnąć w Pyrzycach w mini tężniach.
Na drugi koniec Polski, na Śląsk, tuż pod granicę z Czechami zaprasza nas pani Izabela. Poleca nam Wodzisław Śląski! Rynek otaczają XIX-wieczne kamieniczki. Prócz nich warto zobaczyć też kościół Wniebowzięcia NMP, górujący nad Starym Miastem - napisała nasza słuchaczka. Zachęca też do odwiedzenia Baszty Rycerskiej - neogotyckiej wieży romantycznej na Grodzisku oraz miejskiego muzeum. To 29. miasto na liście najstarszych w Polsce. W tym samym roku lokowane były m.in. Kraków, Kalisz czy Gorzów Wielkopolski. Nad kąpieliskiem Balaton dzieci mogą spędzić czas w parku linowym, a w centrum miasta - w Parku Rozrywki.
A może wolicie byśmy zajrzeli na Podlasie i przyjechali do Tykocina? To małe, ale przepiękne miasto, które nazywane jest "podlaskim Kazimierzem". W przeszłości było letnią stolicą polskich królów. Tutejszy zamek w XVI wieku należał do najpotężniejszych w Polsce. To tutaj znajdował się główny arsenał kraju. W XVIII wieku w Tykocinie stanął jeden z najstarszych polskich pomników - pogromcy Szwedów, hetmana Stefana Czarnieckiego. Urodził się tutaj ojciec twórcy esperanto Markus Zamenhof. Tykocin był też jednym z największych przedwojennych ośrodków kultury żydowskiej w Polsce, koniecznie trzeba więc spróbować cymes.
Kilka zaproszeń dostaliśmy też z Szubina w Kujawsko-Pomorskiem. Osada istniała tutaj jeszcze przed powstaniem państwa polskiego. Koniecznie trzeba zwiedzić ruiny zamku gotyckiego Sędziwoja z XIV wieku. Na nasz przyjazd czeka także miasto... z turem w herbie! To Turek w Wielkopolsce. Warto tu przysiąść i odpocząć na ławce związanego z Turkiem Józefa Mehoffera. Dzieła tego wybitnego malarza i witrażysty można zobaczyć w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zobaczyć trzeba także XIX-wieczne Domy Tkaczy. Wystarczy tutaj przyjechać Kaliską Koleją Dojazdową z początków ubiegłego wieku.
Czekamy na Wasze głosy do czwartkowego południa!
Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!